iç anadolu bölgesinde neden ürün çeşitliliği azdır

İç Anadolu bölgesinde ürün çeşitliliği ülkemizin diğer bölgelerine göre daha azdır. İç Anadolu bölgesinde ürün çeşitliliğinin az olmasının temel sebebi bölgenin iklim koşulları ve sulama olanaklarının az olmasından kaynaklanır. Bu bölgede Konya Ovası gibi tarıma elverişli bölgeler bulunmaktadır. Ancak sulama sıkıntısı nedeniyle ve yaz aylarında bölgenin aşırı sıcak olması sebebiyle her ürün bölgede yetiştirilemez.

Kış aylarında dondurucu soğukların sıkça yaşandığı bölgede bahar aylarındaki gündüz yüksek sıcaklık, gece aşırı soğuklar meyve üreticiliğini engellemektedir. Bahar aylarında çiçek açarak meyve oluşturan ağaçlar bu dönemdeki aşırı soğuklar nedeniyle çiçeklerini dökerler.

Kış aylarındaki -20 derece gibi dondurucu soğuklar ise ağaçların yaşamasını kısmen engeller. Bu nedenle iç anadolu bölgesinde ürün çeşitliliği az olmuştur. Baklagiller, tahıllar ve şeker pancarı gibi üretimler bölgede yaygın olarak yapılsa da bölgede ürün çeşitliliği çok azdır.

Yapılan barajlar ile tarım alanlarının sulanması sağlansa da tam olarak bu henüz başarılamadı. Büyük barajlar yapılarak bölgenin iklimi değiştirilebilir ve tarıma elverişli hale getirilebilir. Ancak bu sayede İç Anadolu bölgesinde ürün çeşitliliği arttırılabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.