içinde çiftçi rüzgar güneş tohum yağmur geçen hikaye

Bu hikaye yazımızda bir çiftçini tohumunu toprağa ekmesini ve bu tohumun rüzgar, yağmur ve güneş gibi doğal etkenlerle nasıl filizlendiğini bir hikaye şeklinde öğreneceğiz. Çiftçimiz Mehmet Amca ekmiş olduğu kavunların tohumdan filizlenmesine kadar adım adım takip ediyordu. Bunu torunu Aliye öğretmek için bir karar aldı. Şimdi hikayemiz başlıyor.

Alinin Kavun Tarlası

Ali Mehmet dedesi ile birlikte tarlalarına kavun ekmek için gitti. Çok heyecanlıydı. İlk kez bir bitki dikecek ve onun yetişmesini bekleyecekti. Mehmet Amca önceden tarlasını sürmüş ve dikime hazır bir hale getirmişti. Elindeki çapa ile tarlada çukurlar eşen Mehmet amca Ali’ye bu çukurlara 4-5 tane tohum at ve üzerini toprakla ört dedi.

Ali tohumları bu çukarlara bıraktıktan sonra üzerini toprakla örttü. Dede tamam dediğin gibi yaptım peki şimdi bu tohumlar kendiliğinden yetişecek mi? Mehmet Amca hayır elbette şimdi onların filizlenmesi için yağmura ihtiyacı var. Yağmur ile nemlenen tohumlar filizlenecek. Daha sonra güneş ve rüzgar ile bu filizler beslenerek daha da güçlenecek. Sonra yetişkin bir bitki olup bizlere kavun verecekler dedi.

Ali küçük bir çiftçi olmanın mutluluğu ile çok sevindi. Kavunların yetişip toplanacağı günü heyecanla beklemeye başladı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.