İçinde kırmızı sarı ve mavi kelimeleri geçen bir hikaye

Bugün günlerden cuma ve en sevdiğim derslerden biri resim dersimiz var. Ders başladığında herkesin defteri boya kalemleri masasının üstündeydi. Öğretmenimiz artık bahar ayı yaklaşıyo çocuklar çok güzel bir manzara resmi yapmanızı istiyorum dedi ve konumuzu söyledi. Arkadaşım Yasemin ile aynı sırada otruyorduk ilk önce düşündük sonra resmimizi çizmeye başladık.

Kocaman bir alanda ağaçlar ve ortasından geçen dere resmi çizdim etrafına top oynayan, ip atlayan çocuklar yaptım. Ve doğayı süsleyen rengarenk çiçekleri çizmeyide unutmadım ve resmim bitmişti sıra renklendirmeye gelmişti. Boya kalemlerimi çıkarıp ağaçları yeşile, dereyi maviye, çocukları da kırmızı pembe sarı boyadım. Çiçeklerin ortalarını sarı boyarken dışına boya taşırdım kenarlarını ise mavi boyayacaktım birde baktım ki sarı ile kırmızı karışınca turuncu bir renk oluştu bu çok hoşuma gitti ve ilk heryeri sarı boyayıp üzerini kırmızı boyadım çiçeklerimin bazıları böylece turuncu oldu. Acaba sarı ile mavi karışırsa ne renk elde ederim diye boş bir kağıda boyadım bu seferde yeşil oldu yapraklarını da böyle tamamlamaya çalıştım renklerin birbirine geçişinde oluşan yeni renkleri görünce çok mutlu oldum.

Halbuki bu meydana gelen renklerde boya kalemlerimde vardı, fakat ben yeni bir şey keşfetmiş ve böyle boyamak istemiştim. Güzel bir resim dersini yine güzel bir manzara resmi ve ana renklerden ara renkleri oluşturarak bitirdim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.