içinde yanardağ lav peri bacası turist doğal çevre bulunan hikaye

Bu yazımızda içerisinde yanardağ, lav, peri bacası, turist ve doğal çevre gibi kelimelerin geçtiği bir hikaye örneği bulabilirsiniz. Hikayemizin başlığı Büyüleyen Güzellik

Büyüleyen Güzellik

Aysun ve arkadaşları okul gezisi kapsamında Nevşehir’in doğal güzelliklerinden biri olan dünyaca ünlü Kapadokya Peri Bacalarını görmeye gittiler. Yolculuk boyunca arkadaşları ve Aysun heyecandan yerlerinde duramıyorlardı. Yolda otobüsün camından şehirleri, köyleri izleyen Aysun yeni bir maceraya çıktığını biliyordu.

Nihayet Nevşehire varmışlardı. Adını sıkça duyduğu ve hep merak ettiği Kapadokyayı görebilecekti. Öncelikle öğretmenleri onları gezdirecek tur rehberi ile buluştu. Daha sonra okul öğrencileri ile birlikte gezmeye başladılar. Peri Bacalarını gördüğünde Aysun adeta büyülenmiş gibiydi. Doğal çevrenin bu güzelliğini görmek için dünyanın her noktasından turistler gelmekteydi. Aysun hemen rehbere dayanamayarak sordu. Bu kayalar, peri bacaları nasıl oluştu nasıl bu hale geldiler?

Rehber başlattı anlatmaya “daha önce burada yanardağ varmış. Volkanların patlaması sonucu oluşan lavlar kayaların yumuşak bir dokuya sahip olmasına ve zamanla çözülerek bu hale gelmesine neden olmuştur dedi.” Ayrıca rehber çok eski yıllardan beri bu kayalar insanlar tarafından oyularak yaşam alanları oluşturulmuştur dedi.

Aysun böylesine güzel bir yere geldiği için çok mutluydu ve bu güzel yeri görmek için turistlerin neden geldiğini artık anlamıştı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.