iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır atasözünden yola çıkarak konusu empati olan hikaye

İnsanlar iğney kendine çuvaldızı başkasına batır atasözünden yola çıkarak empati kurabilirler. Empati kendimizi bir başkasının yerine koyarak onun gibi düşünmek anlamına gelir. Bu kavram bizim karşımızdaki kişiyi çok daha iyi anlamamızı sağlar. Şimdi bu konuyla ilgili empati içeren bir hikaye yazalım.

Mustafanın duyguları

Mustafa okulda başarılı bir öğrencidir ve derslerinde oldukça iyidir. Sınıfın en çalışkan isimlerinden biri olan Mustafa sınavlarda hep yüksek not almaktadır. Ancak kendi bilgilerini diğer arkadaşlarıyla hiç paylaşmaz ve ders çalışma sistemini kimseye öğretmezmiş.

Bu nedenle arkadaşları ona biraz kızgınmış. Yaklaşan sınav öncesinde öğrenciler telaşla derslerine çalışırken Mustafa ayrı bir köşede kendi notlarına göz atıyormuş. Diğer arkadaşlarına bir göz gezdirdikten sonra eğer bende onlar gibi düşük not alsaydım ne yapardım. Aileme karşı mahçup olurdum diye düşünmüş. Daha sonra sınıf arkadaşlarını çalıştırmaya karar vermiş.

Ders sırasında aldığı notlar konuların en önemli noktaları ve sınava iyi bir hazırlık aracıymış. Arkadaşlarını çevresine topladıktan sonra elindeki notlardan arkadaşlarını çalıştırmış. Ve sınav sonuçları açıklandığında Mustafa sayesinde tüm sınıfın yüksek not aldığı görülmüş. Öğretmeni bu değişimi fark etmiş ve diğer çocuklara bu başarının sırrını sormuş. Tüm öğrenciler Mustafa’yı işaret ederek bizi o çalıştırdı ve sınava nasıl hazırlanmamız gerektiğini öğretti demiş.

Öğretmeni’de bu güzel davranışından dolayı Mustafa’yı kutlamış.

Hikayemiz ilk okul düzeyinde olup ödeviniz için umarım yeterli olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.