İhsan Ketin

ihsan ketin biyografiTürk jeolojisinin babası olarakta bildiğimiz İhsan Ketin Kayseride 1914 yılında dünyaya geldi. Onun yerkabuğu ve doğaya olan ilgisi ilkokul çağında başlamıştı.

Kayseride bir ilköğretim okulunda yatılı olarak eğitim gören İhsan Ketin bir okul gezisinde topladığı taşları ve yer kabuğunda gördüklerini öğretmeni ile paylaştı.

Bu gelişme aslında onun jeolojiye olan ilgisinin ilk adımlarıydı. Üniversite eğitimi için devlet tarafından (hatta Atatürk’ün talimatıyla) Almanya’ya gönderildi. Burada jeoloji adına eğitim gördü. Berlin ve Bonn üniversitelerinden mezun olduktan sonra 1945 yıllarında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde eğitim görevlisi olarak çalıştı.

Onun başarılı kişiliği kısa sürede profesör olmasını sağladı.  Başarılarının ardından İstanbul Teknik Üniversitesinde Maden Fakültesinde eğitim verdi.

Kurmuş olduğu ekip ile özellikle Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu’daki depremleri inceledi. Bu çalışmalarının sonuçları olan 1948 tarihinde yayınlanan “Anadolu Bloku” dünyaya Türkiye’nin jeolojik alanda tanınmasını sağladı. Bu eseri ile Kuzey Anadolu Fay Hattı varlığını kanıtladı.

Birçok bilimsel makalesi bulunan ve kitapları olan İhsan Ketin 16 Aralık 1995 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Yapmış olduğu eserler ve bugünkü fay hattı haritalarının temelini oluşturan keşifleri onu Jeolojinin Babası olarak tanıtmıştır.

Eğitim kariyeri;

1934-1938- Berlin ve Bonn Üniversitesi Jeoloji doktora

1938- İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi (jeoloji asistanı)

1945- İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi doçentlik

1953-İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Profesör

1953-İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Bölümü Profesör

1967-İstanbul Teknik Üniversitesi Dekan

İhsan Ketin Eserleri

  • 40 üzeri bilimsel makale
  • Umumi jeoloji (1957 tarihli kitabı)
  • Umumi jeoloji II (1963 tarihli kitabı)
  • Yapısal jeoloji  (1972 kitabı)