ihtiyaç, istek ve görüşlerinizi ifade ederken karşınızdakilere nasıl davranıyorsunuz?

Hepimiz insan olarak sosyal varlıklarız. Bu nedenle zaman zaman ihtiyaçlarımız, isteklerimiz yada fikirlerimiz olmaktadır. Bunları gereksinim olarak çevremizdekilerle paylaşmak durumunda kalırız. Önemli olan ise görüşlerimizi ifade ederken karşımızdakilere nasıl davrandığımızdır.

İhtiyaçların dile getirilmesi

Biz ihtiyaçlarımızı anne ve babalarımıza dile getiririz. Çünkü çocuklar olarak esas sorumluluklarımız onlara aittir. Bu nedenle her türlü ihtiyacımızı ailemizi de düşünerek dile getirmeliyiz. Kendi durumumuzu, ailemizin ekonomisini ve gerçekten buna ihtiyacımız olup olmadığını sorgulayarak ailemize ihtiyaçlarımızı söyleyebiliriz.

İsteklerimizi iletmek

Mutlaka hepimizin özendiği yada sahip olmak istediği şeyler vardır. Bunları eğer satın alınacak bir şey ise ailemize söyleriz. Eğer kazanılarak elde edilecek bir şey ise çalışmamız gerekir. Örneğin sınıfı geçmeyi istemek yetmez. Önemli olan derslerimizi ne kadar çalıştığımızdır.

Görüşlerin ifade edilmesi

Her birey farklı görüşler taşıyabilir. Bunu aklımızdan çıkarmadan görüşlerimizi ifade etmek zorundayız. Bizim düşüncelerimiz ve fikirlerimiz karşımızdakilerce kabul görmek zorunda değildir. Önemli olan onları kırmadan ve incitmeden kendi düşüncelerimizi aktarmaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.