İhtiyaçlarınızı karşılamakta kullandığınız çevrenizde doğal kaynakları tespit ediniz

İnsanlar geçmişten günümüze kadar ihtiyaçlarını karşılamak için doğal kaynaklardan sıkça yararlanmışlardır. Çünkü bizlerin yaşadığı dünyada hepimizin ihtiyacı olan maddeler kendiliğinden vardır. Gerek ham madde olarak gerekse işlenebilir halde ihtiyaçlarımızı karşılamak için ürünler bulunmaktadır.

En bilindik maddeler ise toprak, ağaç ve sudur. Su canlı varlıkların yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli olan temel ihtiyaçlardan biridir. Doğada bolca bulunan su kaynakları günümüzde insanlar tarafından yapılan barajlar ile yerleşim yerlerine içme suyu olarak götürülmektedir. Ayrıca tarımsal faaliyetlerde ise suyu bitkilerin beslenmesi için kullanmaktayız.

Çevremizde bulunan ve yararlandığımız kaynakların başında ağaçlar gelir. Buradan elde edilen orman ürünleri birçok alanda kullanılır. Örnek vermek gerekirse ağaçlardan kağıt, mobilya gibi ürünler elde edilmektedir. Bu nedenle ormanlar düzenli olarak yenilenmekte ve insanlar sistematik bir şekilde onları kullanmaktadır.

Toprak ise dünyadaki yaşamın temel taşlarından olan bir elementtir. Bitkilere hayat veren toprak sayesinde çeşitli meyve ve sebzeleri yetiştiririz. Elde ettiğimiz ürünler ile beslenir, hatta satarak ticaretini yaparız. Çevremizde ihtiyaçlarımızı karşılamak adına kullandığımız doğal ürünler denildiğinde benim aklıma bunlar geliyor.

Sizin eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bölümünden belirtiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.