İki dinle bir söyle ile ilgili kompozisyon

Bu günkü yazımızda iki dinle bir söyle konulu kompozisyon yazını sizlerle paylaşacağız. Konuşmak insana özgü bir lütuftur. İnsanlar arasında iletişim sağlar. Lakin konuşurken her zaman dikkat etmeli çok fazla konuşmamaya özen göstermeliyiz.

Genellikle konuşmalarımızı yapmadan evvel kafamızda tasarlamalıyız. Yani konuşmayı kendi kendimize kafamızda muhasebesini yapmalıyız. Acaba ben bunu söylersem sonucunda ne olur kime yararı dokunur kime zararı olur. İşte buradan yola çıkarak atalarımız iki dinle bir söyle söylemişler.

Çok konuşmanın kimseye yararı yoktur aksine konuşan kişiye zararı dokunur. Çok konuştukça araya yalanlar karıştırmaya , boş ve gereksiz sözler sarf ederek saçmalamaya başlar. Böyle kişiler toplum tarafından da çok hoş karşılanmazlar. Onun için özellikle az ve öz konuşmaya dikkat edilmelidir.

Karşımızdakine her zaman söz hakkı verilmeli ne demek istediğini çok iyi anlamadan kesinlikle cevap verilmemelidir. Çünkü yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir.

Sonuç olarak konuşmalarımıza ağzımızdan çıkanlara her zaman çok dikkat etmeliyiz. Çünkü söz ağızdan çıktımı artık geri dönüşü olmaz .Söyleyen kişiyi bağlamış olur. Ölçüp tartmadan yapılan konuşmalar kişiye zarar verdiği gibi toplum tarafından dışlanmasına da sebep olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.