İklim özelliklerinin günlük yaşantımıza etkileri nelerdir?

Günlük hayatımızda iklim tipine göre bir yaşam süreriz. Farkında olmasak bile yaşadığımız iklime göre hayatımızı sürdürmeye çalışırız. Örneğin Antalya’da yaşayan bir kişi yaz aylarında ince ve onu serin tutacak pamuklu elbiseleri tercih eder. Kış aylarında bile ortalama sıcaklığın yüksek olması nedeniyle Antalya’da yaşayan kişi ince bir hırka yada uzun kollu bir tişört ile günlük hayatına devam edebilir.

İngiltere’de yada Almanya’da yaşayan bir kimse ise yaz aylarında bile yağışların sık görülmesi nedeniyle yağmurluk ve şemsiye ile gezer. Çünkü bu ülkelerde yağışlar her an görülebilir. İşte bu yüzden insanlar yaşadıkları bölgenin iklim özelliklerine göre bir hazırlık içerisindedir.

Mesela annemiz. Yaz aylarında gönül rahatlığı ile çamaşırları balkona sererken kışın bunu pek yapamaz. Çünkü bölgenin yağış alma ihtimali bir hayli fazladır. Ama Afrika kıtasında yaşayan bir kimse yaz kış çamaşırlarını dışarıya asabilir. Çünkü orada sürekli yaz mevsimi yaşanır.

İklim özellikleri günlük yaşantımızda hayatımızı doğrudan etkiler. Giydiğimiz elbiseleri, ulaşım faaliyetlerini, tatil planlarımızı hatta sosyal aktivitelerimizi bile etkiler. Çünkü bizler yapacağımız planlarda havanın nasıl olacağı konusunda bir inceleme yapar daha sonrasında karar veririz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.