iklim şartlarının insanların yaşamlarına etkisini araştırarak başka ülkelerden örnekler veriniz

İklim şartları insanların yaşamlarına doğrudan etki etmektedir. Örnek vermek gerekirse iklimin bir özelliği olan yağış türü insanların hayatında etkili olmaktadır. Muson yağmurları bir iklim türü sonucunda meydana gelmektedir. Bu bölgede yaşayan insanlar sürekli yağışlara alışkın bir yaşam stili belirler.

Yada tropical bir iklimde yaşayan insanlar sıcaklığın yüksek ama her an yağmurun görülebileceği bir yaşam tarzı benzerler. Çünkü tropical iklim ani yağmurları getirmektedir. Ancak yağmur yağsa bile hava sıcalıkları pek düşmez. Bu nedenle giyim tarzı yazlık ve ince elbiselerdir. Bu iklimin yaşandığı bölgelere örnek olarak Dominic Cumhuriyeti yada Panama verilebilir.

Bir başka iklim türü ise çöl iklimidir. Çöllerde yaşayan insanlarbu iklim türüyle uyum içinde yaşamaya çalışırlar. Çöllerde sıcaklıklar çok yüksek olduğu için insanlar güneşin etkisinden korunmak için beyaz elbiseler kullanırlar. Ayrıca bu elbiseler vücudun tamamını sarar. Sıcak olsa bile vücudun her yanının sarılmasının nedeni güneşin yakıcı etkisinden korunmak ve çöl rüzgarlarında kumlardan kendilerini korumak içindir.

Çöllerde gündüzlerin aksine geceleri sert soğuklar yaşanır. Bu nedenle insanlar çadırlarında yaşarlar. Libya’da bir kısım insan böyle yaşamaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.