iklimin beslenme ve hayvancılık faaliyetlerine etkileri nelerdir ?

İklim her şeyi etkilediği gibi beslenme alışkanlıklarımızı ve hayvancılık faaliyetlerini de doğrudan etkilemektedir. İki bölüme ayırarak bu etkileri inceleyelim.

İklimin beslenmeye etkisi: İklim koşulları beslenmemize de etki eder. Yaz aylarında ve kış aylarında tükettiğimiz besinler bu nedenle farklılıklar gösterir. Örnek vermek gerekirse yaz ayı ürünleri olan şeftali, kiraz, erik gibi meyveleri kış aylarında tüketemeyiz. Kış aylarında elma, armut, kabak gibi çeşitli besin türlerini tüketiriz.

Birçok ürün ve meyve iklim koşullarına bağlı olarak ürün verirler. Buda onları tüketen bireylerin beslenme faaliyetlerini doğrudan etkiler.

İklimin hayvancılığa etkisi: Hayvancılık faaliyetleri iklim koşullarından en çok etkilenen iş türlerindendir. Yaz ve bahar aylarında hayvanlar otlaklarda otlanırken kış aylarında ise damlarda hazır besinler ile beslenirler. Tıpkı insanlar gibi hayvanlarında yaz ve kış aylarında yapmış oldukları tüketim değişiklikler gösterir.

Hayvancılık sektörü bu nedenle maliyetli bir iştir. Özellikle ülkemizin doğusunda kış aylarının yoğun ve sert geçmesi nedeniyle maliyetleri yüksek olmaktadır.

1 Yorum

  1. İklim beslenme ve hayvancılık gibi konularda doğrudan etkilidir. İnsanların yaşayış biçimlerini etkiler ve kuralları belirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.