İletişim Teknolojileri

  1. İnsanlar, eskiden iletişimde güvercinlerden niçin ve nasıl yararlanırlardı?
  2. Resimdeki kişi hangi yöntemle iletişim kurmaya çalışmaktadır?
  3. İletişimde hayvanlardan yararlanılıp yararlanılamayacağını tartışınız
  4. Resimlerdeki iletişim araçlarını inceleyiniz
  5. Geçmişten günümüze doğru iletişim teknolojisinde ne gibi değişiklikler olduğunu tartışınız
  6. Bildiğiniz iletişim araçlarının bir listesini yapınız. Listenizdeki iletişim araçlarından birini belirleyiniz
  7. Sizce, geçmişten günümüze kadar iletişim teknolojisindeki en önemli değişim nedir? Niçin?
  8. Telefonda günümüze kadar olan değişimi araştırınız. Araştırmanızı görsellerle de destekleyerek sununuz
  9. Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan bir bireysel, bir de toplumsal iletişim aracı belirleyiniz

İnsanlar, eskiden iletişimde güvercinlerden niçin ve nasıl yararlanırlardı?

Eskiden iletişim günümüzdeki kadar gelişmiş değildi. İletişim kurmak için insanlar güvercinlerden yararlanmış ve birbirlerine mesajlarını bu şekilde iletmişlerdir. Peki nasıl oluyor da güvercinler mesajı gideceği yere götürüyor. Bu konu hakkında iki fikir vardır.

Birincisi güvercinler beslenip büyütüldükleri yeri ev olarak kabul ediyorlar. Ve güvercinler bir zaman sonra başkalarına veriliyor. Bu kişiler güvercinin evine mesaj göndermek istediğinde güvercinin ayağına mesajı bağlayıp salıyorlar. Sonuç olarak güvercin ilk beslendiği noktaya dönerken mesajı da taşımış oluyor.

İkinci düşünce ise güvercinler yedikleri yemin nereye ait olduğunu bilmektedir. Her kale farklı yem ile güvercinlerini beslermiş. Gideceği kalenin yemi yedirilen güvercin o kaleye mesajını götürürmüş.

Resimdeki kişi hangi yöntemle iletişim kurmaya çalışmaktadır?

dumanla-haberlesme Resimde görüldüğü gibi kişi duman üzerine halı gibi birşey uzatıp dumanlar arasında boşluk oluşmasını sağlıyor. Eskiden kullanılan iletişim tekniklerinden biri olan dumanla haberleşme özellikle Amerika Kıtasında yaşayan eski yerliler ve Kızılderililer tarafından kullanılmıştır. Dumanların belirli aralıklarla salınması kısa anlamlar içermektedir.

İletişimde hayvanlardan yararlanılıp yararlanılamayacağını tartışınız

iletisimde-hayvanlardan-yararlanma

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi iletişim kurmak için zamanında insanlar hayvanlardan yararlanmıştır. Kimileri mesajlarını güvercinler ile ulaştırırken kimileri postaları yerlerine ulaştırmak için at gibi binek hayvanlarından yararlanmıştır. O zamanlar ulaşımın güç olması nedeniyle hayvanlar ulaşımda kullanılıyordu. Ancak günümüzde bu pekte mümkün değildir. Çünkü hızlı ve kolay iletişimi sağlayan birçok ürüne sahibiz. Bu nedenle hayvanlar artık iletişimde kullanılmamalıdır.

Resimlerdeki iletişim araçlarını inceleyiniz

İlk kullanım zamanlarına göre defterinize sırayla adlarını yazınız. Bunlara başka hangi iletişim araçlarını ekleyebilirsiniz?
tum-iletisim-araclari

İlk kullanım sırası şu şekildedir

Mektup-Gazete-Radyo-Telefon-Televizyon-Bilgisayar-Cep Telefonu

Bunlara ekleyebileceğimiz diğer iletişim araçları ise telgraf olabilir.

Geçmişten günümüze doğru iletişim teknolojisinde ne gibi değişiklikler olduğunu tartışınız

Geçmişten günümüze doğru meydana gelen değişimler ise şu şekildedir. İletişim araçları bireysel olmaktan çıkıp kitlesel bir hal kazanmıştır. Televizyon ve bilgisayar gibi iletişim araçları insanların tümüne hitap etmektedir. İnsanlar eskiden iletişim kurmakta zorlanırken günümüzde hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurabilmektedirler.

Bildiğiniz iletişim araçlarının bir listesini yapınız. Listenizdeki iletişim araçlarından birini belirleyiniz

Bu alanda geçmişten günümüze teknolojik değişimi araştırınız. Resim ve fotoğraflarla desteklediğiniz araştırmanızı arkadaşlarınıza sununuz.

Benim bildiğim iletişim araçları şunlar;

Mektup, Telgraf, Telefon, Gazete, Dergi, Bilgisayar, Televizyon

Posta yani mektup geçmişten günümüze kadar gelen iletişim araçlarından biridir. Günümüzde hala yaygın olarak evrak alış verişlerinde kullanılmaktadır.

iletisimde-hayvanlardan-yararlanma

Mektup içinde yazılı belge taşıyan zarftır. Gönderen kişi karşı tarafa iletmek istediğini zarf içine koyar yada yazılı bir eser oluşturur. Karşı tarafa kurye ile bu mektup gönderilir. Mektubu alan kişi bilgiye ulaşır.

Sizce, geçmişten günümüze kadar iletişim teknolojisindeki en önemli değişim nedir? Niçin?

İletişim teknolojilerinde meydana gelen en büyük değişim bence bireysellikten çok toplumsala geçiş yapılmasıdır. Eskiden bireysel iletişim araçları yaygın olarak kullanılırken şimdilerde daha çok toplumsal iletişim araçları kullanılıyor.

Ayrıca en büyük değişimlerden biri de hiç şüphesiz artan hızdır. Eskiden iletişim çok yavaş olurken günümüzde ise anlık olarak sağlanmaktadır.

Telefonda günümüze kadar olan değişimi araştırınız. Araştırmanızı görsellerle de destekleyerek sununuz

1876 yılında Alexander Graham Bell tarafından icat edilen telefon iletişimde en büyük icatlardan biri olmuştur. Telgrafın çalışma sisteminden geliştirilen telefon kısa mesafelerde iletişim kurmak için kullanıldı.

Ülkemizde ilk kez 1908 yılında Kadıköyde kurulan santral ile iletişim sağlandı. İlk zamanlarda kısa mesafelerde iletişim kurduran telefon zamanla uzun mesafelerde iletişim kurmamızı sağladı. Günümüzde artık kablosuz uydu üzerinden iletişim kurmamızı sağlayan telefonlar yani cep telefonları bulunmaktadır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan bir bireysel, bir de toplumsal iletişim aracı belirleyiniz

Adlarını yazınız. Bu araçlar icat edilmeden önce bunların yerlerine kullanılan iletişim tekniklerini belirtiniz.

Bireysel iletişim aracı

Cep telefonu

Eskiden kullanılan teknikler: Telgraf ile haber gönderme

Toplumsal iletişim aracı

Televizyon

Eskiden kullanılan teknikler: Gazete ve dergilerin yanı sıra meydanlara bırakılan afişler.

Bu ödevi yapan arkadaşlar bir sonraki ödevleri Eskiden temasına buradan ulaşabilirler.Eskiden bir önceki ödevleri olan Hangi Amaçla Kullanıyoruz sorularına ise buradan ulaşabilirler. Hangi Amaçla Kullanıyoruz

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.