iletişim ve insan ilişkileri hakkında bilgi

İletişim insan ilişkilerini sağlayan bir duygu aktarım frekansıdır. Hergün onlarca kişi ile iletişim kurarak ikili ilişkilerimizi geliştiririz. İletişim kuran canlılar yalnız biz değiliz. Kuşlar, böcekler, balıklar her canlı kendi türüyle bir şekilde iletişim kurar. İletişim kurmak sosyal ilişkiler ve yaşamın devamı için gereklidir.

Örneğin bir kuş üremek istediği dişi ile çeşitli hareketler yaparak iletişim kurar. Dişiyi etkilemek için adeta dans eden erkek kuş beden dili ile karı tarafa bilgi verir. Buradan da anlaşılacağı gibi iletişim sözlü, bedensel, görsel ve yazı şeklinde olmak üzere çeşitli yöntemlerle de sağlanabilir.

İnsan ilişkileri açısında iletişim önemli bir yere sahiptir. Birşeyi yapmak için yada fikir almak için bile bir başkasıyla iletişim kurarak görüş alırız. İletişim kurmak bağları güçlendirir, insanları birbirlerine yaklaştırır. Ayrıca insanlar problemlerini en iyi şekilde çözmek istiyorlarsa iletişim kurmalıdırlar. Günümüzde olan kavgalar, savaşlar yada her kötü şey iletişim eksikliğinden dolayı meydana gelmektedir. Oysa ki herşey konuşularak çözülebilir.

Düzgün ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsak mutlak başkalarıyla iletişim kurmamız gerekir. Bunun nedeni ise insan ancak konuşarak rahatlayabilir. Günümüzde asosyallik adı verilen iletişim kuramama hastalığı giderek yaygınlaşmaktadır. Asosyal insanlar topluma kapalı olan kimseyle pek konuşmayan içine kapanık kişilerdir. Bu kişiler duygularını içlerinde yaşarken çok stresli bir hayat yaşarlar.

İletişim ile ilgili başka bir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bknz

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.