ilk olimpiyatlar nerede yapılmıştır

İlk olimpiyat oyunları MÖ. 776 yılında Yunanlılar tarafından tanrı Zeus için yapılmıştır. Yunan mitolojisinde tanrı olan Zeus için yapılan dini bir ayin ile birlikte olimpiyat oyunları düzenlenmiştir. Sadece Yunan halkının katıldığı bu olimpiyat oyunlarında müzik ve edebiyat dallarında yarışmalar düzenlenmiştir.

Her ne kadar MS 394 yılında olimpiyat oyunları iptal edilse de 1896 yılında modernize edilerek yeniden yürürlüğe girmiştir. Bu yıllarda kurulan Uluslararası Olimpiyat Komitesi organizatör olarak görev almış ve ilk olarak Yunanistanda olimpiyatların resmi olarak oynanmasına karar vermiştir. Bu oyunlara 14 farklı ülkeden 245 erkek yarışmacı katılmıştır.
olimpiyat
Olimpiyat oyunları o günden bugüne 4 yılda bir olmak üzere düzenli olarak oynanmaktadır. Dünya savaşlarının yaşandığı tarihlerde oynanmamıştır.Ülkemiz 2020 olimpiyat oyunlarını düzenlemek için adaydır. Olimpiyat oyunlarının sembolünün anlamı ise şu şekildedir.

Olimpiyat bayrağında bulunan beş halka farklı kıtaları sembolize eder. Bunlardan mavi olan Avrupa, Sarı Asyayı, Siyah Afrikayı, kırmızı Amerikayı ve yeşil Avustralyayı sembolize eder.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.