İlk yardım nedir ve nasıl yapılır

Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren durumda, sağlık görevlilerinin olay yerine gelinceye kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla, ilaçsız olarak yapılan uygulamalara ilkyardım denir. İlk yardım uygulamasında kesinlikle ilaç kullanılmaz.

İlk Yardımı yapan kişi öncelikle sakin ve telaşsız olmalıdır. Hastayı da sakinleştirmeli ve etrafta süren bir tehlike olup olmadığını belirlemelidir. Bu arada kendi can güvenliğini de tehlikeye atmamalıdır. Bir yandan, vakit kaybedilmeden, hastanın ya da kazazedenin durumu değerlendirilerek uygun ilk yardıma başlanmalı, diğer yandan da çevrede bulunan kişiler sağlık kuruluşlarına, itfaiye ve güvenlik güçlerine haber vermeleri için organize edilmelidir. İlk müdahalenin ardından hasta en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır.

images

Tıptaki uzmanlık dallarının tümü acil durumları da içerir. İlkyardım gerektiren rahatsızlık ya trafik kazası, yanma, zehirlenme, yüksekten düşme gibi beklenmedik bir durum sonucunda oluşur ya da aniden başlayan bir hastalıkla ya da normal giden bir hastalığın yön değiştirmesiyle ortaya çıkar. Örneğin, akut apandisit ya da şeker hastalarında görülebilen hipoglisemi koması her zaman acil tedavi gerektirir.

Herhangi bir kaza ya da ani bir hastalık durumunda, tıbbi yardım için en hızlı şekilde 112 aranarak haber verilmelidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.