İlk yardımın insan hayatı açısından önemi

Bildiğimiz gibi ilk yardım artık okullarımızda da öğretilmeye yada daha da üzerinde durulmaya başlanan bir konu haline geldi. Peki hiç düşündük mü ilk yardım bilmek hayatımızda bize neler katabilir.

Varsayalım yolda giderken bir kaza gördük. Hemen durup yardıma koştuk. Baktık ki yardım bekleyen kaza anında yaralanmış insanlar var ne yaparız. Eğer bu konuda bilgili bir insan isek olaya farklı boyuttan bakıp yardım edelim derken daha çok zararlara yol açan insanlardan olmayız. Bilinçli bir şekilde hareket edip olaya düzgün şekilde müdahale edip diğer insanları da yönlendirebiliriz. Belki de bu tutumumuz sayesinde bir can hayata sıkı sıkı tutunmaya devam edecektir.

ilk

Bu durumlara birkaç örnek daha verebiliriz. Yazın deniz kenarında yüzerken imdat çığlıkları duyuyorsunuz ve koşup hemen yardım ediyoruz. İşte bu durumlarda sağlık ekiplerini beklemek pekte doğru bir karar olduğu söylenemez. Olaya bilinçli bir şekilde yaklaşıp suni tenefüs ve kalp masajını doğru olarak yaparsak belkide bir can daha kurtarmış olabiliriz. Gördüğümüz gibi hayatımızda ilk yardımın önemi ne kadar büyük. Belkide bir gün başımıza bir olay gelmeden bunun önemini tam anlamıyla anlayamayız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.