İltizam sistemi nedir?

Osmanlı devleti gelir sağlamak için tımar sistemini kullanıyordu. Ancak kullandığı bir diğer yöntem ise iltizam sistemidir. Bu sistemde kanunların saptadığı vergileri yükümlülerden toplama ve devlet hazinesine katma görevi açık arttırma yoluyla belli şartlar karşılığında belirli kişilere aktarılması yöntemidir. Bu kişinin bilinen adı ise mültezimdir.

Mültezim olan kişi devlet adına vergileri toplarken geçimini sağlamak için bu vergilerin bir kısmına el koyardı. Aynı tımar sisteminde olduğu gibi mültezimde vergi topladığı bölgelerde zümreleri toplayan bölgeyi üretim konusunda yönlendiren kişiydi. Aynı zamanda kendisi dirlik haklarının tamamına sahipti.

İltizam sistemini biraz daha açacak olursak örnek vermek en iyisidir. Bir bölgeden devlet para toplayacak. Normalde toplanması gereken toplam para 1000 tl olsun. Devlet bu vergiyi toplama işini başkasına devrederken kendisi o kişiden belli bir fiyat alırdı.

Halk arasında açık arttırma yapılarak en yüksek fiyatı veren bölgede vergi toplamaya hak kazanırdı. Örneğin bireylerden biri 800 tl bir diğeri ise 950 tl teklif etti. Eğer gerekli koşulları sağlıyorsa 950 tl o kişiden alınır ve devletin toplaması gereken 1000 tl halktan toplanırdı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.