İNANIYORUM ÖYLEYSE ÖZGÜRÜM

descartes’in kendi varlığı üzerine meşhur bir sözü vardır: ”düşünüyorum öyleyse varım”. benim de özgürlüğüme dair bir sözüm vardır : ”inanıyorum öyleyse özgürüm”. bende size özgürlük konusunda bir denememi paylaşmak istiyorum:

ne büyük filozoflar ne büyük laflar ettiler, ne büyük insanlar ne büyük ahkamlar kestiler özgürlük üzerine… özgür olduğumuza inandırmaya çalıştılar bizi yıllarca. Ve de biz inandık bu kadar etkileyici sözlere. Peki bizim de inandığımız bu özgürlük kavramı nedir acaba?

Özgürlükte tıpkı aşk kavramı gibi tanımının yapılması oldukça zor bir olgudur. bu tanımı yapmadan önce kendimize şu soruları soralım: ‘hangi şartlarda neye göre özgürüz?’, ‘bizce özgürlük nedir?’, ‘özgürlük kişinin her istediğini yapabilmesi midir?’, İstesek de bir kuş gibi uçamıyoruz mesela. ya da denizde ki bir balık gibi yüzemiyoruz… ‘özgürlük elimiz kolumuz olmadan yaşamak mıdır?’, ‘gerçek özgürlük nedir?Bedenimizin özgürlüğü mü,ruhumuzun özgürlüğü mü?’ Özgürlük bir kelebeğin kanat çırpması ise eğer neden kelebekler bir gün yaşar? yoksa ölüm müdür bizi özgür kılan..? özgür olmadığını düşünen birisine dünyaları verseniz, o kişi yine özgür olmadığını düşünecektir;çünkü böyle olduğuna inandırmıştır kendini. yapılması gereken ona bir şeyler vermek değil.onu özgür olduğuna inandırmaktır. Özgür olduğumuza inandığımız müddetçe özgürüz. Öyle ya bugüne kadar hep özgür olduğumuza inandırılarak kandırılmadık mı? Yalan da değil hani; köle gibi çalıştırılıp seyahat edecek parayı bile bulamayan üçüncü dünya vatandaşı olduğu gerekçesiyle gelişmiş ülkelere vize alamayan insanlar köle ve tutsak değil de nedir!? Aslında bizler hem köleyiz hem de tutsak. Fakat tüm bunlara rağmen özgür olduğumuza inanmak ve bir bakıma da çok kolay. Nasıl mı? Kendi benliğimizi motive edersek öyle hissedersek o kadar da özgür oluruz.

İşte tüm bunlara rağmen tüm sınırlamalara rağmen düşüncelerim beni özgür kılıyor. düşünmem ve buna inanmam benim özgür olmama yetiyor. sonuç itibariyle,biz itibariyle düşünüp inanmak sizi de beni de bizi de özgür kılabilir… Ben size şuna söyleyebilirim ki : ‘İnanıyorum öyleyse ÖZGÜRÜM.’

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.