inatçılığın insana verdiği zararlar nelerdir

İnatçılık herhalde insanın kendine en çok zarar vermesine neden olan his. Az çok hepimiz inatçıyızdır. Kimi zaman yaptığımız şey yanlışta olsa inatçılığımız nedeniyle ondan vazgeçmez yada kabul etmekten kaçınırız. Örnek vermek gerekirse bir oyuncağı almak istediğimizde tuttururuz onu istiyorum onu istiyorum diye. Hatta inadımızdan yerimizde duramaz kimi zaman ağlarız.

Oysa ki o oyuncak belki ileri ki bir zamanda alınacaktır. İşte inatçılık böyle birşey o an şimdi olsun isteriz. İnatçı insanlar farkında olmasalar bile çevresindeki insanları zamanla kaybederler. Çünkü etrafındaki insanlar ona gerçeği ve doğruyu söylerler. O ise inatçılığına kapılarak onlara öfke duyar, sesini yükseltir hatta kalplerini kırar. Karşı taraf ise artık o kişinin inadından bıkarak en sonunda pes eder.
inatcilik
İnatçı birini o an ikna etmeniz neredeyse imkansızdır. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız o an hiçbir şey demeden uzaklaşın ilerleyen bir zamanda sakinleşince ve inadı geçince ona doğruları anlatın. Göreceksiniz ki algılaması değişmiş inatçılığı artık geçmiştir.

İnat anlık bir duygudur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.