ince bağırsakta emilemeyip kalın bağırsakta emilenler

İnce bağırsak emilemeyen su ve tuz kalın bağırsakta besinlerden emilerek kan dolaşımına katılırlar. Sindirime uğramış gıdalar ince bağırsaktan sonra kalın bağırsağa gelir ve burada tuzu ve suyu emilerek dışkı olarak vücut dışına atılırlar. İnce bağırsakta ise besinlerin emilimi gerçekleşirken yağların ilk sindirimi burada yapılır. İnce bağırsağa gelen safra ve pankreas öz suyu sayesinde yağ, karbonhidrat ve protein emilimi yapılır.

Besinler ince bağırsakta en küçük yapı taşları olan moleküllere kadar parçalanırlar. Bu besin moleküllerinin emilerek kana karıştırılmasına ise emilim adı verilir. İnce bağırsağın en önemli özelliği ise fiziksel ve kimyasal sindirimin her ikisi de burada yapılmaktadır. Kimyasal sindirimin son noktası olarakta bilinir.

Ayrıca kalın bağırsakta herhangi bir sindirim yapılmaz burada sadece emilim yapılmaktadır. Kalın bağırsağa ince bağırsakta sindirilemeyen besinler gelir. Burada ince bağırsakta emilemeyen su, tuz ve mineraller emilerek kana katılırlar. Sindirim sisteminin en önemli objeleri olan çürükçül bakteriler kalın bağırsakta yoğun olarak bulunurlar.

Son olarak ince bağırsakta emilemeyen B ve K vitaminleri bir takım bakteri türleri sayesinde kalın bağırsakta emilirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.