İnebahtı deniz savaşı ne zaman ve kimler arasında olmuştur?

Bu yazımızda İnebahtı deniz savaşının ne zaman ve kimler arasında gerçekleştiğini bulabilirsiniz. İnebahtı Deniz Savaşı 7 Ekim 1571 yılında Osmanlı donanması ile Haçlı donanması arasında yapılmış olan bir deniz savaşıdır.

Don Juan komutasında olan Haçlı donanmasında Venedik, Ceneviz, İspanya, Malta, Papalık ve diğer İtalya hükümetlerine ait gemiler bulunmaktaydı. Osmanlı Donanmasının komutanları Pertev Paşa ve Uluç Ali Paşa bu karşılaşma sırasında savunma yapılmasını istedilerse de Kaptan-ı Derya Ali Paşa saldırıda bulunulmasını istemişti.

İki donanma Mora’nın kuzey, Orta-Yunanistan ile Karlıeli’nin güney kapılarında bulunan İnebahtı Körfezi’nde 7 Ekim 1571 tarihinde karşı karşıya geldi. Bu çarpışmalardan sonra Kaptan-ı Derya Ali Paşa ve yanındaki adamları vefat etmiştir.

Osmanlı donanması hiç beklemediği bir darbe alarak çok sayıda gemisi batırıldı. Savaşta büyük başarılar göstererek gemilerini kurtarmayı başaran Uluç Ali Paşa Sokullu Mehmet Paşa tarafından, Kaptan-ı Deryalığa getirildi.

Sokullu Mehmet Paşa yeni bir donanma hazırlamasını istedi. Bunun için çok sayıda malzemeye ihtiyaç olduğunu kısa süre içinde böyle bir donanmanın hazırlanmasının oldukça zor olduğunu söyleyen Uluç Ali Paşa’ya Sokullunun cevabı ise “Bütün donanmanın demirlerini gümüşten, halatlarını ibrişimden, yelkenlerini atlastan yapabiliriz. Hangi geminin malzemesi yetişmezse gel benden al.” demesi üzerine Osmanlı Devletinin o dönemdeki gücünü göstermesi açısından çok önemlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.