İnsan Hak ve Hürriyetleri

İnsanlar hangi hak ve hürriyetlere sahiptir?

İnsanlar her biri kişisel hak ve özgürlüklere sahiptir. Düşünce özgürlüğü, seçme ve seçilme, ulaşım, sağlık hizmetlerinden yararlanma tüm insanların ortak hak ve hürriyetlerindendir.

Atatürk’ün insan hak ve hürriyetlerine verdiği önemi hangi olaylarla açıklayabilirsiniz?

Kadınlara erkeklerle aynı hak ve özgürlüklere sahip olma şansı vermiştir. Erkekler gibi kadınlarında mirastan eşit şekilde hak almasını sağlamıştır. Ayrıca herkesin seçme ve seçilme hakkı olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

hak ve hürriyetlerimiz1. Buse, “Atatürk’ün İnsan Hak ve Hürriyetlerine Verdiği Önem” konusunda düzenlenen bir etkinliğe konuşmacı olarak seçildi. Sizce Buse bu konuda neler söylemelidir? Aşağıdaki ilgili bölüme yazınız.

Atatürk bir devletin var olabilmesi için milletin rahat ve huzurlu olması gerektiğini biliyordu. Bu nedenle insan hak ve hürriyetlerine önem verdi. Kadınlara medeni kanun ile erkeklerle eşit olma hakkını verdi. İnsanların yönetimde söz sahibi olabilmesi için seçme ve seçilme haklarını onlara sundu.

2. Aşağıda çeşitli durum örnekleri verilmiştir. Bunların hangi hak ve hürriyetlerle ilgili olduğunu noktalı yerlere yazınız.

Babam emekli olunca İzmir’e yerleşeceğiz. (yaşama özgürlüğü)

Yaz tatilinde dedemin köyüne gideceğiz. (Seyahat etme özgürlüğü)

Amcam, belediye başkanlığına aday oldu (seçme ve seçilme hakkı)

Ülkemizde cami, kilise, havra gibi yerler ibadete açıktır. (inanç özgürlüğü)

İstediğimiz gazete, dergi ve kitapları alıyoruz. (düşünce özgürlüğü)

İlköğretimi bitirince liseye gideceğim. (eğitim hakkı)

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.