insan mensubu olduğu kültürü neden yaşatmalıdır?

Hepimiz bir toplumun içinde yer alan bireyleriz. Bu toplumun diğer toplumlar gibi kendisine ait kültürleri vardır. Bizler de ait olduğumuz yerin kültürünü yaşarız ve yaşatmalıyız. Peki neden bu kültürü yaşatmalıyız? Çünkü bu bize ait bir kültür olup bizi diğerlerinden farklı kılan bir özelliktir. Bu nedenle bizler kültürümüzü yaşatmalıyız.

Aksi halde bizlerin diğerlerinden farkımız ne olabilir ki? Başkalarının kültürünü yaşamaya kalktığımızda ve onlar gibi yaşamaya başladığımızda kendi benliğimizi bir süre sonra kaybederiz. Kendimize ait bir karakter ve ait olduğumuz yerin kültürünü yaşamalıyız. Herkes bunu yaşamak zorunda değil elbette fakat olaya hayvanlar açısından bir örnek verelim.

Maymun türleri çeşitlidir. Ancak doğada gördüğümüz her maymun kendi cinsi ile birlikte yaşamaktadır. Hatta cinsler bile kendilerine aileler kurarak gruplara bölünmüştür. Herkes oranın bir parçası olmuş ve onlarla yaşamaktadır. İşte sırf bu yüzden kendilerine ait bir benlikleri vardır.

Gördüğünüz gibi aynı cins hayvanlar bile kendileri arasında gruplara ayrılmıştır. Bu doğanın bir kanunudur. Gelecek nesillere aktarmak ve kültürümüzü korumak, kendimize sosyal bir kimlik kazanmak için mensubu olduğumuz kültürü yaşatmamız gerekir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.