Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

İnsan ve Çevre

İnsan faaliyetleri çevreyi nasıl etkiler? Çevre kirliliğini önlemek için neler yapılabilir?

İnsan doğası gereği hem üreten hemde tüketen bir varlıktır. Ürettiğimiz ve tüketerek çöp haline getirdiğimiz birçok nesne doğaya çöp olarak geri dönmektedir. Bunun sonucunda ise çevre kirliliği meydana gelir.

Üretim için kullandığımız fabrikalar, tarım için kullandığımız ilaçlar, ulaşımda kullandığımız araçların egzoz gazları ve tükettiğimiz ve ambalajları kullanılamaz hale gelen ürünler çevre kirliliğinin temel nedenleridir.

İnsanın sağlıklı bir yaşam sürmesi için temiz bir çevrede yaşaması gerekir. Örnekte de görüldüğü gibi meydana gelen çevre kirliliği sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmuştur.

Yaşadığımız çevrede canlı ve cansız birçok varlık bulunur. Bunların her biri yaşamımız için oldukça önemlidir. Çevremizdeki varlıklar için yaptığımız her iyi ve kötü davranış sonuçta bizi etkiler. Örneğin çevreyi güzelleştirmek için diktiğimiz bir ağaç soluduğumuz havanın daha temiz olmasını sağlayarak yaşamımızı kolaylaştırır.

Arıtılmadan nehirlere dökülen fabrikaların atıkları nehir sularının kirlenmesine ve o suyu için canlıların sağlık sorunları yaşamasına neden olur. Ayrıca evlerin bacalarından, taşıtların borularından çıkan zehirli gazlar bu havayı soluyanlarda astım, solunum yolu enfeksiyonu gibi çeşitli hastalıklara neden olabilir. Çünkü insan ve çevre bir bütündür.

Tüm çabalara rağmen çevre çeşitli etkiler sonucunda kirlenebilmektedir. Hava, su, toprak kirlendiğinde burada yaşayan canlılarda olumsuz etkilenir.

Sağlığımız için vücudumuzun temiz kalmasına özen gösteririz. Ellerimizi sık sık yıkarız, dişlerimizi fırçalarız, banyo yaparız. Vücut temizliğine özen gösterdiğimiz gibi çevremizin temizliğine de özen göstermemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz.

Çevre kirliliğini önlemek, önce yakın çevreyi temiz tutmakla başlar. Herkes yakın çevresini temiz tuttuğunda çevre kirliliği büyük ölçüde azalır. Apartmanımızın önüne çöp atmamak, odamızı temizlemek gibi davranışlar çevreyi temiz tutmak için atabileceğimiz basit bir adımdır. Biz de sokağımızı, evimizi hatta odamı temiz tutarak çevre kirliliğini önlemeye yardımcı olabiliriz.

kirli çevre

Resimdeki bir çevrede kimse yaşamak istemez. Yaşadığımız çevrenin bu hale gelmesini istemiyorsak çevreyi korumak ve güzelleştirmek için elimizden geleni yapmalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.