İnsan vücudunda bulunan kemik sayısı

Bu yazımızda insan vücudunda bulunan kemik sayısı hakkında bilgiler bulabilirsiniz. İnsanlar yaratılış itibariyle 360 adet kemikle doğarlar. Fakat büyüyüp gelişmeye başladıkça bazı kemikler birbirine kaynayarak kemik sayısı 206’ya düşer.

İnsan Vücudunda belirli bir yaşa geldikten sonra toplam 206 adet kemik bulunur. Bu kemikler büyüklük şekil ve görev bakımından önemli değişiklikler göstermektedir.

Eğer kaynayarak tek bir yapı oluşturan kemikler aynı olarak sayılırsa bu sayı artmaktadır. Vücudumuzdaki kemikler orta kulakta bulunan küçük kemikçiklerden bacaklarımızda bulunan uzun ve büyük kemiklere kadar değişen büyüklüktedir. Kemiklerin bazıları uzun yuvarlak bazıları ise yassı şekildedir.

Uzun kemikler: Boyları enlerine göre uzun olan kemiklere uzun kemikler adı verilir. Vücudumuzun hareketini sağlarlar. Uzun kemiklere örnek verecek olursak bacaklar ve kollarımız uzun kemiklerdir.

Kısa kemikler: Enleri, boylar ve genişlikleri hemen hemen aynı olan kemiklerdir. Örnek verecek olursak el ve ayak bilek kemikleri kısa kemiklerdir.

Yassı kemikler: Şekilleri yassı görünümünde oldukları için bu adı almışlardır. Örnek verecek olursak kafatası, ve kaburga kemikleri yassı kemik gruplarındandır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.