insanlar çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yerleşmek için nereleri tercih ederler? neler üretebilirler?

Çöl ikliminde yaşamak isteyen birisi çölde nereye yerleşmek ister? Yerleşmek için nereleri tercih eder ve burada neler üretebilir hiç düşündünüz mü? Eğer çölde yaşamak zorunda olsanız yaşamak için yerleşecek yeriniz çok iyi olmalıdır.

Çöldeki sıcak nedeniyle sizin bol bol suya ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle yerleşim için su kaynaklarına yakın bir yer tercih edilmelidir. Tamda suyun dibi olmasa da korunaklı bir yer bulmakta önemlidir. Eğer varsa bir kayalık gibi alan yerleşmek için orayı tercih edebiliriz. Yada ağaçlık bir alan düşünülebilir.

Tabi çölde ağaç bulmak oldukça güçtür yada kayalık bir bölge. Geceleri rüzgarın hiç eksik olmadığı çöllerde siper bir yere yerleşmek sudan sonra ikici sırayı alır. Çölde rüzgarlar nedeniyle sürekli tepeler değişeceğinden bir kum tepesine yada yanına çadır kurmayı düşünmemek gerekir.

Eğer bir bina yada sığınak gibi bir yerleşim düşünüyorsak kumların altına yapmak gündüz sıcağından korunmak için çok uygun bir tercih olur.

Peki çölde ne yetiştirebilir ne üretebiliriz? Eğer tarıma elverişli alanlar varsa buralarda tarım yapılabilir. Tabi su kaynağı şarttır. Ama çölde yapılabilecek en güzel şey güneş panelleri ile elektrik üretmek ve bunu kullanmak olmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.