İnsanlar neden altın diş yaptırırlar

Eski insanların altın kaplama yada direk altından diş yaptırdıkları bilinir. Günümüzde birçok ulus ve yörede hala devam eden bu gelenek aslında iki temel esasa dayanıyor. Diş ağrısı hepimizin bildiği gibi direk baş ağrısına neden olduğu için eski zamanlarda dolgu yerine altın kaplama işlemi yapılmaktaydı.

Eski insanlar dişlerini altından kaplayarak hem dişlerini koruyor hemde zenginliklerini gösterebiliyorlardı. Dişler altın kaplama olduğunda daha az yıpranıyor ve daha uzun süreli kullanılabiliyordu. Bu nedenle eski insanlar sağlıkları için dişlerini altın kaplama yaptırırlardı.

Eskiden altın diş bir zenginlik gösterisiydi. Özellikle kadınlar altın diş yaptırmaya çok meyilliydi. Altın dişler ile daha güzel göründüklerini ve mal varlığı olan biri olduklarını gösterirlerdi. Bu nedenle altın diş sürekli yaptırılmıştır.

Son olarak bazı dinler için insanlar öldüklerinde değerli eşyaları ile gömülürler. İnanışlara göre bu insanlar bu eşyaları ve kıyafetleri ile diğer dünyada yaşamlarını sürdüreceklerdir. Bu nedenle eski insanlar dişlerini altından yaptırarak kendilerinle berebar diğer dünyada altın dişlerini götüreceklerine inanırlardı.

Sonuç olarak insanların altın diş yaptırmalarının nedenleri;

Sağlıklı dişlere sahip olmak
Zenginliklerini gösterebilmek
İnanışları gereği altın diş yaptırmaları

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.