insanlar parayı bulmadan önce para yerine ne kullanıyorlardı

Merak ettik araştırdık insanlar eski zamanda parayı bulmadan önce para yerine ne kullanıyorlardı? Herhalde insanoğlu eski zamanlarda da tıpkı bugünkü gibi aralarında alış veriş yaparak birşeylerin sahibi oluyorlardı. Bugün alış veriş yapmak için parayı yada onun yerine geçen kredi kartlarını kullanmaktayız.

Daha önceleri insanoğlu birşeyin sahibi olmak için bir başkasına para yerine ne veriyordu? İşte tamda burada akıllara hemen takas geliyor. Muhtemelen bir elma üreticisi bir terziden pantolon almak için 5 kilo elma verip pantalon alabiliyordu. Fakat buradaki sıkıntı terzinin elmaya ihtiyacı var mı? Ya terzi elma istemiyorsa o zaman çifçi arkadaş pantolonsuz mu kalacak.

Bunu başka örneklerle de geliştirebiliriz. Gördüğünüz gibi takas olayının bazı sakıncaları ve sıkıntıları vardı. Ayrıca satıcının isteği alıcının vereceği olmayabiliyordu. Bu yüzden insanoğlu takasın önüne geçebilecek ortak bir şeyi aramaya başladı. Taki Lidyalılara kadar.

para

Paranın icadı

Tarihçiler tarafından yapılan araştırmalara göre tarihte ilk kez parayı Lidyalılar kullanmıştır. Altın ve gümüş paralar oluşturan Lidyalılar toplum içinde alış verişlerde takas yerine parayı kullanmışlardır. Ege bölgesinde bulunan bu paraların 7. yyla ait olduğu düşünülmektedir. Lidya kralı Gyes tarafından bastırılan paralar yanları hafiften eğik birbirine eşit yumurta şeklinde altın ve gümüşten oluşuyordu. Bu paralar üzerinde bir tarafında kralı simgeleyen Aslan resmi diğer tarafında ise değerini belirten rakamsal semboller yer almaktadır.

Günlük hayatta paranın sağladığı kolaylıklar

Para günlük hayatta artık büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Takas yapmak için yanımızda birşeyler taşımamız gerektiğini düşünürsek ve takasın zorlukları alış verişi oldukça zora sokardı. Artık paranın bulunmasıyla bu zorluklar tamamen ortadan kalktı.

  1. Alış verişi kolay hale getirdi.
  2. Takasın meydana getirdiği zorlukları ortadan kaldırdı
  3. Ticaret ve alış verişi geliştirdi
  4. Toplumlar ve ülkeler arasında ticari ilişkiler gelişti.
  5. Ortak bir değer belirlendi
  6. Çalışma hayatı ücret nedeniyle gelişti

 

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.