insanlar sonucu oluşan doğal afetlerin insanların ne yapmaları sonucu olduğu

İnsanlar sonucu oluşan doğal afetlerin insanların neler yapması sonucu oluştuğuna dair yazı. İnsanlar kendilerine yeni yerleşim alanları oluşturmak, daha rahat yaşamak veya hayatlarını kolay hale getirmek için teknolojik gelişmelerden faydalanmaktadır. Bu gelişmeler meydana gelirken doğaya verilen zararın boyutları ise bir hayli fazladır.

Doğanın zarar görmesi sonucunda çeşitli doğal afetlerin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Dünyamızda tabiatı tehdit eden o kadar çok gelişme var ki bu gelişmelerin sonucunda türlü felaketler meydana geliyor. Bunun sebebi ise eko sistemin bozularak dengesini kaybetmesidir. Günümüzde en fazla hissedilen ise iklim değişiklikleridir. Üretilen motorlu taşıtlar, sanayi üretimi ve zararlı gazların, atıkların doğaya salınmasın sonucu toprak, su ve hava kirliliği meydana geliyor.

dogalafet

insanların hataları sonucu oluşan doğal afetler

Bu gelişmeler nedeniyle tabiat dengesi bozularak aşırı yağışlar, kuraklık, tusunami ve şiddetli fırtınalar gibi doğal afetler meydana gelmektedir. İnsanların doğayı tehdit etmesinin ve doğal afetlerin oluşmasının başlıca nedenleri şunlardır;

  • Doğadaki yeşil alanların yok edilmesi
  • Toprak kirliliğine neden olmaları
  • Su kirliliğine neden olmaları
  • Sanayi üretimi, motorlu taşıtlar ve ısınma sonucu hava kirliliğinin artması
  • Teknolojik ürünlerin doğaya zarar vermesi

Bu gibi nedenlerle insanlar doğaya zarar vermekteler ve bunun sonucunda doğal afetler meydana gelmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.