insanlar topraktan ağaçtan sudan hayvanlardan taş ve madenlerden ne şekilde faydalanmış olabilirler

Bu yazımızda insanların topraktan, ağaçlardan, sudan, hayvanlardan, taş ve madenlerden ne şekilde faydalandıklarını inceleyeceğiz. İnsanoğlu bu saydığımız unsurlardan birçok şekilde faydalandı. Şimdi onları inceleyelim.

Toprak: İnsanlar topraktan tarım ve hayvancılık için faydalandı ve faydalanmaya devam ediyor. Toprak insanlara yiyebilecekleri meyve ve sebzeleri her daim vermiş olup, insanların beslenmesi için gerekli olan hayvanların yetişmesini sağlarken suların temizlenmesi için süzme görevini de yerine getirir.

Ağaç: İnsanlar tarih boyunca ağaçları kendilerine barınak yapmak için kullandılar. Ayrıca eski insanlar ağaçları işleyerek kendilerine ev aletleri, av aletleri gibi araç ve gereçlerde kullanmışlardır.

Su: İnsanlar suyu yaşamak için, tarımsal faaliyetleri için ve hayvancılık için sıklıkla kullanmışlardır. Su ile çalışan değirmenler yapan insanlar suyun gücünden faydalandılar. Hatta ilerleyen teknoloji ile su ile enerji bile üretildi.

Hayvanlar: Hayvanların eti ve sütünden faydalanan insanlar ayrıca eski dönemlerde hayvanları çiftçilikte kullanmışlardır. Hayvanların gücünü kullanarak tarımsal faaliyetler yapmışlardır. Ayrıca eski dönemlerde kuşlar haberleşme araçları olarak kullanmışlardır.

Taş: Taşları oyarak ve yontarak çeşitli aletler günümüze kadar yapılmıştır. Taşlardan yapılan evler, silahlar, kaplar eski dönemde hep insanlığın yaşamında yer aldı. Taşlar günümüzde inşaat, yol yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Madenler: İnsanlar madenleri para olarak kullanmışlardır. Bir dönem altın ve gümüş gibi madenler ile alış veriş yapılırdı. Kömür, demir gibi madenler ise eski dönemlerde büyük önem arz ediyordu. Kömürü ısınmak demiri ise aletler yapmak için sıklıkla kullandılar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.