Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

insanların doğal ortamı değiştirme ve ondan yararlanma şekilleri

İnsanlar doğal ortamları değiştirerek ondan türlü şekillerde faydalanırlar. Doğanın yapısı ve doğal ortamları değiştirmek aykırı gibi görünse de bazen gereklidir. İnsanlar doğal ortamın sağladığı kaynaklardan doğrudan yada dolaylı bir şekilde faydalanırlar.

Bunların yapılışı esnasında önemli olan ise insanların doğal dengeyi bozmadan değişimler yapmasıdır. Peki insanlar doğal ortamı değiştirerek ondan nasıl faydalanırlar. Hayatımızda kullandığımız bir çok alanda değişim meydana gelmiştir. Örnek vermek gerekirse ulaşım için kullandığımız yollar, köprüler, limanlar, hava alanları, maden ocakları ve barajlar en bilindik değişimlerdir.

Bir köprüden karşıya geçmek için yararlanırız. Bu köprü taşıt trafiğine açık olacağından büyük ve geniş olmak zorundadır. Bu nedenle kurulacağı alanda doğal bir değişim söz konusu olur. Yada bir liman yapıldığını düşünün. Limanlar karaya girinti şekilde yapılır ve sahilden denize doğru duvar örülerek durgun su elde edilir. Limanlar bu nedenle hem denizde hemde karada doğal değişimlerin meydana gelmesine sebep olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.