İnsanların karşıdan karşıya geçerken yaya kaldırımını ya da üst geçiti kullanmamalarının doğurabileceği problemler nelerdir?

İnsanların karşıdan karşıya geçerken yaya kaldırımını ya da üst geçiti kullanmamalarının, toplu taşıma araçlarına binerken sıraya girmemelerinin doğurabileceği problemler nelerdir?

Sosyal yaşamda ulaşım araçlarını sürekli kullanırız. Ancak ulaşımda bir takım kurallara da uymamız gerekir. Örneğin herhangi bir yoldan karşıdan karşıya geçmek için yaya kaldırımı, üst geçit yada alt geçitleri kullanırız. Ancak bazı insanlar bunlara dikkat etmezler.

Eğer böyle güvenli geçiş noktalarını kullanmazsak hem kendi hayatımızı hemde trafikte yolculuk eden sürücülerin hayatlarını riske atarız. İşte bu nedenle güvenli geçiş yerlerini tercih etmemiz gerekir.

Üst geçit, alt geçit ve güvenli geçiş noktalarını kullanmayan biri

Yaya geçitlerini kullanmayan bu insan


Toplu taşıma araçlarına binerken insanların acele ettiğini ve hepsinin aynı anda binmek istediğini sıkça görürsünüz. Bu çok yanlış bir davranıştır. Çünkü kimi insanlar daha otobüs tam olarak durmadan acele ile binmeye çalışıyorlar. Bunun sonucunda ezilmeler, yaralanmalar meydana geliyor. Bu nedenle bu araçlara binerken yapmamız gereken üç önemli unsur şunlardır;

-Otobüsün tam olarak durmasını beklemeliyiz.
-Toplu taşıma araçlarına binerken sıra ile binmeliyiz.
-Hasta ve yaşlılara öncelik vermeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.