İnsanların temel ihtiyaçları nelerdir

Tüm insanların yaşayıp var olabilmesi için belirli temel ihtiyaçları vardır. Başlıca ihtiyacımız olarak oksijen diyebiliriz. İnsan nefes almadan yaşayamaz. Diğer ihtiyaçları kısaca şöyle tanımlayabiliriz.

Her insan öncelikle yemek yemeden su içmeden de yaşayamaz. Başlıca temel ihtiyaçlarımız olarak ikisini sayabiliriz. Diğer ihtiyaçlarımıza gelince. Bizi tehlikelerden koruyacak küçük de olsa başımızı sokacağımız bir evimizin olması şart. Doğal olarak kılık kıyafete de ihtiyaç duyarız. Yoksa soğuktan korunamaz hastalıklarla uğraşmak zorunda kalırız.

Ayrıca düzenli olarak uyumamız da gerekiyor. Bu saydıklarımız temel ihtiyaçlardandır. Birde sosyal ihtiyaçlarımız vardır. Bunlar okula giden çocuklarımız için kitap defter ayakkabı gibi ihtiyaçlarımız da vardır. Ayrıca bir insan için sevgi saygı da ihtiyaçtan sayılabilir. İhtiyaçlarımızı karşılarken dikkat etmemiz gereken bazı durumlar vardır. İhtiyaçlarımızı giderirken bütçemizin durumuna bakarak hareket etmeliyiz. Çünkü her ailenin aylık olarak belirli giderleri vardır. Bu giderleri düzene sokmadan bilinçsizce harcamalar yaparsak sonraki aylarda sıkıntıya düşer zor durumlarla karşılaşabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.