İnsanlık tarihinin en önemli buluşları

Hiç düşündünüz mü ? Yıllardır süre gelen bu dünyada insanların hayatını kolaylaştıracak ne tür buluşlar yapılmıştır ve bu buluşlar olmasaydı şu anki hayatımız ne durumda olurdu. Bu günkü konumuz da insanlık tarihinin en önemli buluşlarını inceleyelim. Bu buluşları şu şekilde sıralayabiliriz.

– Yazı: Tarih kitaplarında yazılanlara göre yazıyı ilk olarak sümerlerin bulduğudur. Bu buluş insanlık tarihinin bilime attığı ilk adımdır diyebiliriz. Yazı olmasaydı ne olurdu sizce? Bu günlere gelebilirmiydik. Bunca eğitimleri öğrenebilirmiydik sanırım bunların hepsini yazıya borçluyuz.

– Tekerlek: İlk tekerleği kimin bulduğu hala tespit edilememiştir. Fakat o günlerin teknolojisine akıl sır ermek mümkün değildir. Eski yıllarda ağır olan kayaları taşırken altına kalaslar yerleştirirlermiş. İşte bu durumu görebilen biri tekerleğin yapılmasına öncü olmuştur.

ict

– Elektrik:Elektrik bence insanlık adına bulunmuş en önemli buluşlardan biridir. Biraz düşünün hayatımızda elektrik yok ne kadar zor şartlarda kaldığımız tahmin bile edemiyorum. Isınmadan haberleşmeye sanayiye kadar her alanda elektrik kullanılmaktadır.

Cep telefonu: İlk cep telefonu yapma düşüncesi 1947 yılında gerçekleşmiştir. Ama ilk telefon 1977 yılında üretilmiştir.Bu günler de gelinen son nokta ise cep telefonlarının artık bilgisayara dönüşmesidir.

İnternet: İlk olarak 1991 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Bu günlere gelindiğinde bağımlılık haline gelen hayatımızı oturduğumuz yerden yönetebildiğimiz bir hal almıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.