internet ortamında ve sosyal ağlarda dolaşırken uymamız gereken kurallar nelerdir ?

İnternet günümüzde en sık kullanılan ve birçoğumuzun rahatlıkla erişebildiği bir iletişim aracıdır. Ancak bu internet ortamında ve sosyal ağlarda dolaşırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bu yazımızda sosyal ağlarda ve internette dolaşırken uymamız gereken kuralları hep birlikte inceleyeceğiz.

İlk olarak sosyal ağlardan başlayalım.

Hepimizin sosyal ağlarda hesapları var ve bu hesaplarda birçok paylaşımda bulunuyoruz. Kimlik bilgilerimizden tutunda özel hayatımıza dair birçok paylaşım bu platformlarda yerini alıyor. İşte burada büyük bir hata yapıyoruz. Gelişen teknoloji ile güvenlik doğru orantılı olarak geliştiği gibi siber saldırılarda gelişmektedir.

İnternet korsanları bizlerin kişisel bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmekte ve türlü faaliyetlerinde kullanmaktadırlar. Örneğin birçok kişi sosyal ağlardaki kimlik bilgileri nedeniyle farklı banka hesaplarından kredi çekilmesine neden oluyor. Kişiler bu olayın farkında bile olmuyor.

Sosyal ağlardaki resimlerimiz birçok alanda bizim haberimiz olmadan kullanılıyor. İnsanlar kendi resimlerini bir video sitesinde yada bir reklamda görebiliyorlar. Bu nedenle sosyal ağlarda paylaşımlarda bulunurken kişisel bilgilerimizi korumaya özen göstermeliyiz.

İnternet sitelerinde nasıl davranmalıyız?

Kötü amaçlar uğruna açılmış birçok internet sitesi günümüzde mevcut. Bu nedenle en çokta buralarda dikkatli olmalıyız. Bir siteye kayıt olmak istediğimizde verdiğimiz bilgilere dikkat etmeliyiz. Kimlik numaramız, kredi kartı numaramız gibi bilgileri paylaşmaktan kesinlikle vazgeçmeliyiz. Aksi halde bir bakarız kendimizi ya birine kefil olmuş yada banka hesaplarımız boşaltılmış halde bulabiliriz.

Ayrıca bu tip siteler yaydıkları virüsler ile bilgisayarımızı ele geçirip bizim tüm bilgilerimize ulaşabilirler. Bu nedenle bilgisayarlarımızda anti virüs gibi programları kullanmalıyız. Bilmediğimiz internet sitelerinden program indirmekten kaçınmalıyız.Bu programlar içerisinde gizli virüsler ne yazık ki sıklıkla yer alırlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.