ipek böceği yılan aslan deniz yıldızı bunlardan hangisi başkalaşım geçirir

Bu yazımızda ipek böceği yılan aslan deniz yıldızı bunlardan hangisinin başkalaşım geçirdiğini sinek kelebek arı kurbağa bunlardan hangi başkalaşım geçirmediğini yakından inceleyeceğiz. Dilerseniz bu canlıları tek tek ele alarak başkalaşım geçirip geçirmediğini inceleyelim.

Başkalaşım nedir?

Bir canlının yumurtadan çıktıktan sonra yada doğumdan sonra yapısal değişiklikler geçirerek ana canlıya benzemesine başkalaşım denir.

İpek Böceği: İpek böceği başkalaşım geçiren bir canlıdır. Bu canlı salgıladığı sıvı sayesinde yumurtalarını örerek dağılmasını engeller. Yumurta içindeki canlı tırtıl olarak dünyaya gelir. Tırtılın erginlik dönemine kadar geçirdiği evreye pupa adı verilir. Bu dönemden sonra tırtıl kozadan çıkarak kelebek haline gelir.
başkalaşım
Yılan: Yılan yumurtadan direk yılan halinde olduğu gibi çıkar. Sadece büyüdükçe derisi ve boyutları değişir. Yapısal değişiklikler meydana gelmediği için başkalaşım geçirmez.

Aslan: Aslanda başkalaşım geçirmeyen bir canlıdır. Doğumda büyük halinin minyatür halinde dünyaya gelir. Yaşı ilerledikçe hayvanın ebatları büyür. Yapısal değişiklik meydana gelmediği için başkalaşım geçirmez.

Deniz Yıldızı: Bu canlı başkalaşım geçiren bir canlıdır. Dünyaya gelen canlı ilk etapta yuvarlaksıdır. Zamanla vücudunun bazı kısımları yok olarak yıldız şeklini alır.

Sinek: Bu canlı başkalaşım geçiren bir canlı türüdür. Yumurta içerisinde kurtçuk şeklinde olan sinek pupa dönemi atlatınca kanatları ve bacakları olan bildiğimiz sinek haline gelir.

Kelebek: Başkalaşım geçiren bir canlıdır. Aynı ipekböceğindeki gibi yumurtadan tırtıl olarak çıkar. Zamanla başkalaşım geçirerek kanatlı kelebek haline gelir.

Arı: Başkalaşım geçiren bir canlıdır. Yumurtadan kurtçuk olarak çıkan arı daha sonra krizalit devresine girer. Son olarak normal arı halini alarak koloniye katılır.

Kurbağa: En iyi başkalaşım geçiren canlı türüdür. Yumurtadan balık şeklinde çıkan kurbağanın zamanla ayakları oluşur gövdesi irileşir. Son olarak ise kuyruğu düşerek normal kurbağa halini alır.

Bu yazımızda başkalaşım geçiren ve geçirmeyen canlıları öğrendik. Diğer örneklerimiz ise aşağıdadır.

Başkalaşım geçiren canlılar; akrep, kırkayak, yengeç, çekirge
Başkalaşım geçirmeyen canlılar; kurt, ayı, inek, köpek

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.