İpek dokuma fabrikalarının akdeniz bölgesinde kurulma sebebi nedir?

Yurdumuzda en çok ipek fabrikaları Akdeniz bölgesinde kurulmuştur. Bunun nedeni ise Akdeniz Bölgesinde ipek böcekciliğinin yapılmasından çok bu bölgede limanların olmasıdır. İpek oldukça değerli bir kumaş türü olup dünya çapında rağbet görmektedir.

Ülkemizde en çok ipek üretimi Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Bu bölgelerdeki üretimden elde edilen ipek kumaşlar yurt dışına Akdeniz Bölgesinde bulunan limanlar vasıtasıyla iletilir. Ülkemiz Çinden sonra dünyadaki en iyi ipek üretimi ülkedir. Bu nedenle ülkemizde ipek dokuma fabrikaları bolca bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda Doğu Anadolu’da bu sektöre yapılan yatırımlar ipek böcekciliği faaliyetlerini arttırmıştır.

Ülkemizde bulunan Akdeniz limanları sayesinde bu kumaşlar dünyanın her yerine sevk edilir. Dünyaya açılan limanların bu bölgede olması nedeniyle nakliye gibi problemlerin çözülmesi adına ipek dokuma fabrikaları genelde Akdeniz Bölgesinde kurulmuştur.

Aksi halde Diyarbakıra kurulan fabrikada üretilen ipek dokumalar tır ve kamyonlar vasıtasıyla bu bölgeye sevk edilmek zorunda kalacaktı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.