Irmakların Taşmasını Nasıl Önleriz

Son yıllarda haberlerde ırmak ve nehir taşkını haberlerini sıkça görür olduk. Değişen iklim koşulları ve meydana gelen ani hava olayları sel ve su baskınlarına neden olmaktadır. Bizler ırmakların taşmanasını engellemek için bir takım önlemler elbette alabiliriz.

İlk olarak ırmaklar neden taşar bunu öğrenelim;

Irmaklar aşırı yağışlar ve baraj sularının salınması ile birlikte zaman zaman taşmaktadır. Özellikle Bulgaristan sınırında bulunan Meriç nehri Bulgaristan’da bulunan baraj kapaklarının açılmasıyla zaman zaman taşmaktadır.

Tabi ki bu taşmalar sadece bunlara bağlı değildir. İnsanların hızlı sanayileşmesi ve doğaya bıraktıkları sera gazları atmosferde bir takım hava olaylarının meydana gelmesine neden olur. Durum böyle olunca küresel ısınma ve iklim değişikliği kaçınılmazdır.

ırmak taşkını

Şöyle ki son yıllarda meydana gelen yağış türlerini aile büyüklerinize sorduğunuzda bu yağışları görmediklerini, iklimlerin değiştiğini söyler. Gerçekten de durum bundan ibarettir. Yaz aylarında şiddetli rüzgarlar ve dolu fırtınaları sıkça görülmeye başlandığı bu yıllarda sel baskınları kaçınılmaz olmuştur.

Aşırı yağışlar ırmakların kapasitesinden fazla su ile dolmasına ve taşmasına neden olmaktadır.

Peki ırmakların taşmasını nasıl engelleriz?

Kış aylarında kar ve yağmurun yoğun olarak yağması sonucunda ırmak, nehir ve derelerin debisi artarak taşmalara sel baskınlarına neden olurlar. Irmakların taşmasını ancak şu yöntemlerle engelleyebiliriz.

ırmak taşması

  1. Irmakların akışını yavaşlatmak için su yollarına setler koymalıyız. Yaptığımız küçük şelaleler suyun hızını keserek taşmasını engeller.
  2. Irmakların debisini yaz aylarında arttırmak başka bir çözüm yoludur. Yani yaz aylarında akan su miktarı azaldığında ırmak yatağındaki toprak alınıp derinleştirilebilir.
  3. Irmakların aktığı su yollarını temiz tutmak gerekir.
  4. Suyun aktığı yerin etrafına topraktan setler örülebilir.
  5. Taşkın riski bulunan ırmak kenarlarına yerleşim alanları kurulmamalıdır.
  6. Var olan doğal ırmak yataklarını korumak ve temiz tutmak gerekir. Ne yazık ki günümüzde yapılan yerleşimler için ırmaklar kurutuluyor veya yönü değiştiriliyor. Böyle olunca ırmak taşkınları kaçınılmaz olmaktadır.

Bu işlemleri uyguladığınızda ırmakların taşmasını engelleyip su seviyesin kontrol altında tutabilirsiniz. Böylece ırmak taşkınları engellenerek maddi ve manevi kayıplar engellenebilir. Son yıllarda meydana gelen taşkınlar nedeniyle bir çok canı kaybettik veya çok büyük hasarlar ödedik.

Ülkemizin gerçeklerinden birisi de şüphesiz sel ve su baskınlarıdır.

1 Yorum

  1. İstediğimiz kadar önlem alalım karadeniz bölgesinde sel engellenemiyor. Irmaklar sanki büyük nehirlere dönüşüyor ve her yeri sular basıyor. Biz Rize’liler bıktık su taşkınlarından

    Dilediğimiz kadar önlem alıyoruz, dere yataklarını temiz tutuyoruz ama çok fazla yağış olduğu için su ve sel baskınlarından korunamıyoruz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.