ısı iletimi nedir ve ısı iletimi çeşitleri nelerdir?

Isı iletimi bir maddenin ısısının başka bir maddeye transfer olması olarak tanımlanabilir. Isı iletiminin yayılması üç yolla meydana gelmektedir. İletim, Konveksiyon ve Işıma yolları ile ısı yayılır. Şimdi bunları maddeler halinde inceleyelim.

İletim yoluyla ısının yayılması

İletim yoluyla ısının yayılması katı maddelerde görülür. Birbirine temas eden iki maddeninin ısısının dengelene kadar birbirlerine aktarılması olayıdır. Katı maddeleri oluşturan moleküller birbirlerine oldukça yakındır. Bu nedenle barındırdıkları ısıyı komşu moleküle aktarırlar ve bu şekilde ısı yayılması meydana gelir.

Sıvı ve gazlarda ise moleküller arası uzaklık oldukça fazladır bu nedenle iletim yoluyla ısı yayılması bu türlerde gerçekleşmez.

Konveksiyon (Madde Akımı) ile ısı iletimi

Örnek vermek gerekirse soğuk havanın aşağıda kalması ve ısınan havanın yukarı çıkması olayında bir akım söz konusudur. Bu akım sırasında gazlar ve sıvılarda ısı iletimi meydana gelir. Evlerimizi ısıtan sobanın evi ısıtması bu olaya bağlıdır.

Işıma ile ısı iletimi

Sıcak maddeler ışıma yaparak etrafına ısı verirler. Bu ısılar açık renklerden yansıtılırken koyu renkler tarafından emilerek ısınma meydana gelir. Örnek vermek gerekirse güneşten gelen ışınların bizi yazın çok ısıtmaması için beyaz veya açık renkleri tercih ederiz. Bu sayede az ısı emilimi sağlarız.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.