Işık kirliliği nedir ve ışık kirliliğini önlemek için neler yapılabilir?

Işık enerjisi yanlış ve gereksiz şekilde kullanıldığı zaman göz sağlığına büyük ölçüde zararlar verir ve ayrıca çevre kirliliğine de yol açmaktadır.

Gökyüzünün aydınlatılmasıyla geceleri insanların güvenliği açısından artış sağlanmadığı gibi boşa harcanan ışık enerjisi kamaşmaya hatta enerji israfına ve ayrıca bunların sonucu olarak doğal kaynakların azalmasına sebep olmaktadır.

Dış aydınlatmanın özenli bir şekilde yapılmasıyla ışık kirliliğinin bir az olsun önüne geçilebilir. Alınabilecek önlemler arasında geceleri yapılan aydınlatmanın çok gerekli ise yapılması varlık algılayıcı sensörlerin veya zaman saati gibi cihazların kullanılmasıyla kirliğin önüne biraz olsun geçilebilir.

Özellikle son yıllarda yapılan otoban adı verilen ücretli yollarda sıkça rastladığımız ışık kirliliğinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Sanki o yolda giderken gündüz ilerliyormuş gibi hissettiren ışıklar bulunmaktadır ve bu ışıklar sabahın ilk ışıklarına kadar boşuna yanmaktadır.

Işık kirliliğe nasıl sebep olur sorusunun cevabını verecek olursak. Ozon tabakasının incelmesi nedeniyle yeryüzüne zararlı ışınların ulaşması, Gereksiz yere çok güçlü ışık kaynaklarının çevreyi çok fazla aydın­latması, Televizyonu çok yakın mesafeden ve uzun süre izlediğimiz zaman etkisin­de kaldığımız ışınlar, Bilgisayar monitörü karşısında çok uzun süre kalma nedeniyle mo­nitörün ışığından etkilenme, Şiddetli aydınlatmanın yol açtığı zararlar kadar yetersiz aydınlatmanın da göz sağ­lığını olumsuz yönde etkilemesi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.