Işığın yansıması ve soğurulması

Cisimler ışığı yansıttığı gibi aynı zamanda ısının soğrulmasınıda sağlamaktadır. Cisimlerin renkleri ve kimyasal özellikleri bu niteliklerin oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle hayatımızda ışığın soğrulması ve yansıtılması olaylarını sıkça kullanırız.

Işık düz bir yol izler ve bir cisim yüzeyine çarptığı zaman üç farklı hareket gösterir. Bunlar ışığın kırılması, yansıması ve soğurulmasıdır.

Işık aslında bir enerji çeşididir. Hepimiz günlük hayatımızda edindiğimiz tecrübeler ile güneş ışığınında diğer ışık kaynakları gibi enerjiye sahip olduğunu bilmekteyiz. Güneş ışınları bir yüzeye geldiğinde bu nedenle yansıma, soğurulma ve kırılma olayları gerçekleşir. Şimdi bu terimleri öğrenelim.

ışığın soğurulması ve yansıması

Işık açık renkli ve parlak bir yüzeye geldiğinde yansır. Koyu renkli bir yüzeye geldiğinde ise emilir yani soğurma işlemi gerçekleşir.

Işık ve ısı kavramları

Cisimlerin görülmesini ve hangi özelliklerin taşıdığının görsel olarak fark edilmesini sağlayan bir enerji çeşididir. Işık yapısında enerji taşıdığı için cisimlerin enerji almasına dolayısıyla ısınmasına neden olur.
Farklı maddeler arasındaki enerji farkından meydana gelen enerji alış verişine ısı denir. Isı maddenin her halinde enerjisi yüksek olandan daha düşük olana doğru hareket eder. Bu duruma ısı alış verişi denir. Sıcaklıkla sıklıkla karşılaştırılan bir terim olan ısının birimi jouledir.

Maddenin sıcaklığı ve soğukluğunun ölçüsüne ise sıcaklık denir. Maddenin sahip olduğu moleküler kinetik enerji olarak tanımlanır.

Isının yansıtılması aslında günlük hayatımızda sıklıkla duyduğumuz ısı yalıtımıdır. Gelişen inşa teknolojileri ile evlerimizde sıkça kullandığımız bir durumdur. Isı yalıtımı ile birlikte binaların dışarıdaki soğuk ve sıcak havadan etkilenmesi türlü yöntemlerle sağlanır. Bilindik en iyi ısı yansıtma yöntemi mevsim koşullarına göre giyim ve kuşamdır. Yaz aylarında açık renkler giyerek ısı taşıyan güneş ışınlarından korunabilir. Ancak binalarımızı her mevsimde farklı boyamadığımız için farklı teknikler kullanılır.

Yapılan işlemlerin her biri sıcak ve soğuk havayı yansıtarak evde en iyi ortam koşullarının sağlanmasıdır.

Işığın soğurulması tutulması ve yakalanması olayıdır. Bir yüzey üzerine gelen ışık bu yüzeyden yansımıyor ve yüzeyde sona eriyorsa bu olay soğurulmadır.
Işık farklı bir ortama geçerken yüzeye çarpması ise birlikte geldiği yöne doğru hareket izler. Ancak bir miktar ışın ise farklı bir hız ve yön takip eder. İşte bu duruma ışığın kırılması denir.

Sorularla ısı ve ışık etkileşiminden yararlandığımızı öğrenelim


Neden yazın açık renk kıyafetler, kışın koyu renk kıyafetler tercih ederiz?
Açık renkli kıyafetler güneşten gelen ışığı yansıtarak üzerimizde kalmasını engeller. Bu nedenle sıcak yaz günlerinde açık renkli elbiseleri, özellikle beyaz kıyafetleri tercih ederiz. Çünkü beyaz renk ışığı en az soğuran renktir. Siyah renk ise en çok ışığı emen renktir. Soğuk kış günlerinde koyu renkli kıyafetleri tercih ederek daha fazla güneşten yararlanmak isteriz.

Sıcak bir yaz gününde siyah kıyafetler giyerek çok daha fazla terlediğimizi gözlemleyebiliriz.


Neden sıcak bölgelerde iş merkezlerinin camları aynalı camdır?
İş merkezlerinin dış cephelerinin camlarla kaplı olduğunu sıklıkla görürüz. Özellikle kullanılan camların aynalı olması özelliği tercih edilir. Çünkü bu binaların camla kaplı yüzeyleri koyu bir renktedir. Bu nedenle güneş ışığına yoğun olarak maruz kalır ve ısınır.

Bunu önlemek ve iş yerinde serin bir ortam oluşturmak için kullanılan camların aynalı olması tercih edilir. Bu sayede ışık yansıtılır ve ısınma sorunu ortadan kaldırılır.


Neden itfaiyeciler parlak giysiler giyer?
İtfaiyecilerin kıyafetleri genellikle parlaktır. Çünkü bu onların karanlık ortamlarda daha kolay görülmelerini sağlar. Ayrıca kıyafetlerine uygulanan özel işlemler ile yanmazlık, tutuşmazlık özelliği kazandırılır. Diğer kıyafetlere göre ateşe, ısıya karşı çok daha dayanıklıdır.

Neden elektrik sobalarının iç yüzeyleri parlaktır?
Elektrikli sobaların iç kısımlarında yer alan metal bölümler parlak bir yapıya sahiptir. Bu ısının yansıtılması ve odaya en fazla sıcaklığın verilmesi için yapılmış önemli bir geliştirmedir.

Neden petrol taşıyan tankerler parlak yüzeylidir?
Akaryakıt taşıyan tankerlerin yüzeyleri parlak bir yapıya sahiptir. Çünkü bu tankerler uzun yollar gittikleri için çok fazla güneş ışığına maruz kalırlar. Eğer tanker yüzeyleri koyu renkte olsaydı tanker çok fazla ısınır, hatta içindeki akaryakıt nedeniyle patlayabilirdi. Bu nedenle tanker yüzeyleri genellikle parlak ve açık renklerdedir

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.