Işıklı trafik işaret cihazları ile trafik işaret levhaları olmasaydı ne gibi sorunlarla karşılaşılırdı?

Ulaşımda ve sosyal yaşamımızda trafik levhalarını ve ışıklı işaret cihazlarını sıklıkla kullanırız. Bir yaya kaldırımında yürürken yada yolda seyir halindeyken bu levhaları hep görürüz. Bunlar aslında bizleri yönlendirmek ve güvenli bir ulaşımı sağlamak için vardır. Peki bu levhalar olmasaydı ne gibi sorunlarla karşılaşırdık?

Örneğin bir ana cadde düşünün. Muhtemelen yakınınızda bir ana yol bulunuyordur ve trafik ışıkları vardır. Bu ışıklar sayesinde farklı yönlerdeki araçlar sıraları geldiğinde hareket ederler. İşte bu nedenle trafik ışıkları hayati öneme sahiptir. Olmadığını düşündüğünüzde o kavşaktaki elektrik kesildiği durumları göz önüne getirin. Kimse sırasını beklemeden hemen geçiş yapmak ister. Bunun sonucunda ise trafik durma noktasına gelir. Kazalar, yaralanmalar bile görülebilir. Trafik ışıkları bu nedenle düzenli bir akış için önemlidir.

Trafik levhalarından bir örnek verecek olursak bir otoyolda keskin bir viraj öncesinde yavaşla, 50 km, keskin viraj ve viraj gibi levhaları görebiliriz. Bu levhalar araçlara ileride bir viraj olduğunu ve dikkatli, yavaş bir şekilde gidilmesi gerektiğini söyler. Eğer bu levhalara dikkat ederek yolculuğa devam edersek sorunsuz bir şekilde o virajı dönebiliriz. Ama dikkat edilmeyen durumlarda araçların devrildiği, canların yandığı durumlar söz konusu olabilir.

Işıklı trafik cihazları ve trafik işaret levhaları bizim ve diğer yolcuların can güvenliği için vardır. Trafiğin düzenli bir şekilde akmasını sağlar. Olmadıklarını düşünmek bile felaketi görmemize yeterli olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.