Isının maddeler üzerindeki etkileri

Isının maddeler üzerindeki etkilerini dört gruba ayırabiliriz. Bunlar Isınma, soğuma, genleşme ve büzüşme’ dir. Herhangi bir maddeyi ısıtarak şeklini, boyutunu istediğimiz şekilde ayarlayabiliriz.

Örnek verecek olursak demirciler demiri önce ısıtıp sonrada çekiçle döverek istediği şekilleri verebilir. Fakat bunu demir soğuk iken yapması imkansızdır.

Bir diğeri olan soğumaya örnek verecek olursak bir maddeye önce ısı verilip daha sonra aniden soğuk verilirse o madde çatlar yada kırılabilir.

ikokmen_1327521241137

Genleşmeye geçecek olursak buna en güzel örnek metalden yapılan cisimleri ısıtırsak o cisimler aynı zamanda genleşir. Hepimiz yaz aylarında elektrik tellerinin aşağı doğru sarktığını görmüşüzdür. Bu genleşme için verebileceğimiz en iyi örnektir. Bu tellerin montajı yapılırken yaz ayında sıcaklıktan kaynaklanacak olan genleşme payı hesaba katılmazsa kış ayı geldiğinde bu tellerde soğuktan kaynaklanan gerilmelerden dolayı kopmalar meydana gelir.

Büzüşme için söylenecek şeylerden biride herhangi bir madde soğutulduğunda mutlaka hacmi küçülür. İşte bu duruma büzüşme diyebiliriz. Gördüğünüz gibi ısının maddeler üzerindeki etkisi oldukça fazladır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.