İslam dininin hastalara ve yaşlılara sağladığı kolaylıklar

İslam dini ,gerçekçi bir din olduğu için insanın içinde bulunduğu konuma ve şartlara göre hareket etmiş ve insanı bu kapsamda sorumlu tutmuştur.Hasta ,yaşlı,özürlü ve engellilere ibadetlerini yerine getirme konusunda birtakım kolaylıklar sağlamıştır.Bu,insana gösterilen şefkat ve merhametin göstergesidir.İslam dini kolaylıklar sağlıyorsa insan olarak bizimde ona göre hareket etmemiz gerekir.

Rahatsızlığı yüzünden ayakta namaz kılmakta zorlanan kişiler oturarak,yine gücü yetmiyorsa yaslanarak kılmalı.bu şekilde de zorlanıyorsa yatarak bile namazını kılabilir.
Hacca gücü yeten kimselerin ömründe bir kerede olsa gitmesi farzdır.Maddi olarak gücü yetiyor fakat bedensel olarak gücü yetmiyorsa gitmesi zorunlu değildir.

Oruç ibadeti de yine aynı şekilde sağlıklı ve oruç tutabilecek güçte olan kişilere farzdır.Oruç tutamayacak durumda olanlarında fidye verme kolaylığı getirilmiştir.

Akıl hastalarının zekatla mükellef olup olmadıkları bazı İslam alimleri tarafından tartışılmaktadır.Bir kısmı zekatın ibadet yönünü esas alarak akıl hastalarının zekat verme yükümlülüğünün olmadığını söylerken; bir kısmı da zekatın yardımlaşma yönünün ağır bastığını ileri süren ve çoğunluğu teşkil eden İslam alimleri tarafından çocuk ve akıl sağlığı yerinde olmayan kişilerinde zekatının verilmesi gerektiğini söylemektedirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.