Islamda temizlik hakkında bilgi veriniz

Sizlere bugünkü yazımızda İslam’da temizlik hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız. Temizlik sadece beden, çevre, yiyecek ve içeceklerin temizliği değil akıl ve kalp temizliği de çok önemlidir.

Maddi temizlik yanında manevi temizlik kalbin kötülüklerden kötü fikir ve düşüncelerden arındırılması gerekir. Peygamberimiz Temizlik imandandır diyerek İslam dininin temizliğe verdiği önemden bahsetmiştir.

Temizlik insan sağlığı için büyük önem arz etmektedir .Açıkta satılan yiyecek ve içeceklerden kesinlikle tüketilmemelidir.

Beden ve kişisel temizliğimize dikkat edilmeli haftada en az iki kere banyo yapılmalıdır. Tırnaklar haftada bir kere olmak üzere kesilmelidir. Giydiğimiz kıyafetleri sık sık değiştirmek gerekir. Peygamberimiz özellikle cuma günleri banyo yapılmalı demiştir.

İslam dininde beden temizliği ayrıca abdest ve gusül abdesti almak üzere çeşitleri mevcuttur. Namaz kılmak için alınana her abdest sayesinde vücudumuz suyla temas etmek zorunda kaldığı için kir ve mikroplardan arınmış oluyoruz.

Yemeklerden önce ve sonra elleri yıkamak temizliğin göstergesi olduğu gibi İslam dini açısından bereket getirmektedir.

İslam dininde ayrıca saç, sakal ve bıyık temizliği de önemlidir. Ağzı , diş sağlığı konusunda pek çok bilgi bulunmaktadır. Günde en az iki kere fırçalanmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.