İsraf nedir zararları nelerdir?

İlk olarak israfın tanımını yapalım. İsraf bir malı yada bir yiyeceği ihtiyacı kadar tüketmemeye yada savurmaya israf denir.

İsraf beden ve çevre sağlığını bozan etkenlerden biridir. Nasıl ki fazla yiyip içmek, içki ve uyuşturucu gibi haram olan israflara girmek beden sağlığını bozmaktaysa ihtiyaç fazlası tüketilen her şey de de çevre dengesinin bozulmasına neden olabilir.

Aşırı tüketimin çevre dengesini ne kadar bozduğunu, artık ilim adamlarından sıradan insanlara kadar herkes tartışmaktadır. İsrafın zararlarını şu şekilde açıklayabiliriz.

İsraf eden bir insan bolluk içinde yaşarken gün gelir kıtlığa düşer. İşte o zaman israf ettiği şeylerin değerini anlayabilir. Nasıl olsa daha çok var diye tükettiği her şeyi günü geldiğinde arar hale gelir.

İslam dininde israf etmek hem günah hemde haramdır. Yemeden çöpe attığımız ekmekler, günlerce bekletip çürümeye yüz tutan meyveler sebzeleri bulamayan ve açlıktan ölen dünyada binlerce insan vardır.

Ne yazık ki insan elindekinin değerini kaybetmeden asla bilemez. Tok açın halinden anlamaz sözü aslında tek cümlede her şeyi açıklamak için yeterlidir aslında.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.