İsrafın bireysel ve toplumsal zararlarını aile büyüklerinizden öğreniniz

İsraf birşeyin tüketilmeden yada kullanılmadan çöpe atılması yada değersizleştirilmesidir. İsrafın bu nedenle bireysel ve toplumsal olarak büyük zararları vardır. İsrafın dinimize göre de günah olup yapılması çok büyük yanlıştır. İsrafın bireysel ve toplumsal zararlarını aile büyüklerimizden öğrenerek bunu yapmaktan kaçınmamız gerekir.

Peki aile büyüklerinden israfın zararlarını nasıl öğreniriz?

Ailemiz özellikle anne ve babalarımız israf konusunda bizleri bilgilendirmeli. İsrafın ne demek olduğunu anlatmalı ve bunu önlemek için neler yapmamız gerektiğini bize benimsetmelidir. Biz çocuklar nasıl israftan kaçınırız, hangi durumlarda israf yapmış oluruz bilgilendirmelidir.

İsrafı farkında olmasakta hayatımızda her an yapabiliriz. Örneği evimizde dişlerimizi fırçalarken bir çoğumuz musluğu açık bırakıp dişlerini fırçalar. Biz dişlerimizi fırçalayana kadar bir süre bu su boşa akar ve atık sulara karışır. Halbuki dişlerimizi fırçalarken musluğu kapatsak daha sonra ağzımızı çalkalamak için açsak israftan kaçınmış oluruz.

Aile büyüklerimizde israf yaparlar. İşlerine daha rahat gitmek için durumu iyi olanlar hususi araçları ile tek başlarına işe giderler. Bu hem kişinin kendi ekonomisine hemde milli ekonomiye zarardır. Toplu taşıma araçlarını kullanarak yada servisleri kullanarak işe gitseler kendileri de milli ekonomide kazanır.

İsraf konusunda örnekleri birçok konuda görebiliriz. Dilediğiniz kadar israf örneği yazabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.