İsrafın ülke ekonomisine zararları neler olabilir Ülke ekonomisine katkı sağlamak için ne gibi tasarruf önlemleri alınabilir

İsraf birşeyin haddinden fazla alınıp tüketilmeyerek yada kullanılmayarak bir kenara atılmasıdır. İsraf hem aile hemde ülke ekonomisine büyük zararlar vermektedir. Bu neden toplumun ülke geleceği ve kendi ekonomileri için israfı önlemek adına bir takım önlemler alması gerekmektedir.

Örneğin ülkemizde günde 1 milyondan fazla ekmek israf edilmektedir. Bunun nedeni aileler yiyebileceklerinden fazla ekmek almaktadırlar ve bu ekmekleri yiyemediklerinde bayatladı diye çöpe atmaktadırlar. Oysa ki aileler ekmeklerini yiyebilecekleri kadar alsalar, azar azar alıp sürekli alsalar ekmek israfı gibi bir durum ortadan kalkar. Artık devletimiz fırınlar aracılığı ile bayat ekmekleri toplamaktadır. Bu ekmekler geri dönüşüme uğrayarak çeşitli alanlarda kullanılır.

Ayrıca annelerimiz bu bayat ekmekleri çeşitli yemeklerin yapımında kullanarak bayat ekmeklerin israf edilmesin engelleyebilir. Dünya genelinde milyonlarca insan açlıkla mücadele ederken bizlerin bu şekilde israf yapması oldukça kötü bir durumdur.

İsraf yapmak sadece ekmekle değil yiyeceklerle, teknolojik ürünlerle hatta araçlarda kullandığımız yakıtlarla bile yapılabilmektedir. Toplu taşıma araçlarıyla bir yere gidebilecekken hususi araçla gitmek bile bir israf türüdür.

İsraf ülke ekonomisine olumsuz etkiler yaratır. Fazladan maliyet getirir. Tıpkı ailemize getirdiği gibi.

İsrafı engellemek adına yapabileceklerimiz

  • Tüketebileceğimiz kadar besin almak
  • İşimizi gören bir teknolojik ürünü özenç için değiştirmekten kaçınmak
  • Elimizden geldiğince toplu taşıma araçlarını kullanmak
  • İsraf konusunda çevremizdekileri bilinçlendirmek
  • Gereksiz harcamalardan kaçınmak

Yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allâh isrâf edenleri sevmez.(A’râf Suresi 7/31)

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.