İstanbul'un son 5 yıldaki nüfus artışının sebepleri nelerdir?

Hepimiz biliyoruz ki İstanbul şu anda Türkiye’nin en kalabalık şehri. Şehir iktisadi büyüklük açısından Dünya sıralamasında 34. sırada bulunuyor. Nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa’da birinci sırada bulunuyor. Dünya’ da ise Çin’de bulunan Shanghai şehrinden sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Peki İstanbul’da yaşanan bu nüfus yoğunluğunun nedenini hiç düşündük mü? 1945 yılında bir milyon olan bu şehir 1955 de bir buçuk milyona ulaştı. 1990 lı yıllara geldiğimizde bu rakam yıllık %40-50 artışla 7 milyona ulaştı. 2000 yılında yapılan sayımda ise 10 milyonun üzerine çıkmış bir şehir olarak karşımıza çıktı.2007 yılında ise bu rakam 12 milyonu buldu. Günümüz tarihi olan 2013 yılında ise bu rakam tam olarak 13.854.740 olarak kayıtlara geçti.

Şimdi bu nüfus artışının sebeplerini ele alalım. İlk olarak bulunduğu coğrafi konumu ilk sıraya koyabiliriz. Asya Kıtası ile Avrupa Kıtasını birleştiren konumuyla dünyada önemli bir yere sahiptir. Ülkemizin ticari, Sanayi, Kültürel ve türizm bakımından merkezi konumundadır. İçinde barındırdığı limanlar ve gelişmiş sanayisi yüzünden bu tür şehirler insanlar için bir numaralı tercih sebepleridir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.